|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Współpraca Uniwersytetu Pedagogicznego i Małopolskiego Instytutu Kultury

Pracownicy Małopolskiego Instytutu Kultury i naukowcy z Uniwersytetu Pedagogicznego przebadali około 500 portali, które udostępniają cyfrowo dziedzictwo kulturowe. Wśród badanych stron internetowych znalazły się portale pasjonatów i te zarządzane przez duże instytucje. O wnioski z badań a także o szanse, jakie niesie ze sobą digitalizacja i upowszechnianie cyfrowego dziedzictwa kulturowego pytała Aleksandra Ratusznik.

Posłuchaj rozmowy z profesor Jadwigą Mazur, doktorem Mariuszem Dzięglewskim i Piotrem Knasiem

Wspólne badania są prowadzone od ponad roku. Projekt badawczy nosi tytuł: "Cyfrowe praktyki i strategie udostępniania i odbioru dziedzictwa kulturowego w Polsce w latach 2004 - 2014" i jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

"Obecnie bardzo wiele instytucji udostępnia swoje zbiory. Jest trend do digitalizacji, do zachowania ich w rozmaity sposób. Digitalizacja zaczęła się w latach 90., ale teraz mamy ogromne przyspieszenie technologii" - mówi w rozmowie z Radiem Kraków profesor Jadwiga Mazur z Uniwersytetu Pedagogicznego.

Cyfryzacja może polegać na wykonaniu skanu albo zdjęcia, ale może też przybrać bardziej skomplikowaną formę. - "Jest też bardzo skomplikowana digitalizacja 3D, gdy digitalizujemy obiekty przestrzenne" - mówi Piotr Knaś z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Celem wspólnych badań było znalezienie odpowiedzi na pytanie jak digitalizacja zmienia nasze myślenie o dziedzictwie kulturowym. - "Kolejnym celem jest sformułowanie rekomendacji dla ministerstwa i instytucji oddolnych dotyczących dalszych kierunków działań, bo zasoby są ogromne, ale można by bardziej efektywnie je wykorzystać. Powinniśmy kłaść większy nacisk na upowszechnianie tego, co już zostało udostępnione" - mówi doktor Mariusz Dzięglewski z UP.

W czwartek 19 maja w Muzeum Archeologicznym w Krakowie odbędzie się sympozjum naukowe "Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych mediów".

 

Aleksandra Ratusznik

0%
0%