"Tajemnice tatrzańskich wypraw  doktora Chałubińskiego " w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba

Wystawa dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020 jest wystawą, która można oglądać w Willi Koliba. Choć nie jest to pierwsza wystawa poświęcona doktorowi Chałubińskiemu to można na niej zobaczyć unikatowe, dotychczas nie prezentowane eksponaty. Pierwszym z nich jest Szafa służąca do przechowywania kolekcji mchów, drugim jest naścienny barometr wraz z termometrem, który był używany przez Chałubińskiego w czasie pobytów w Zakopanem. Na uwagę zasługuje też barometr używany przez Chałubińskiego w czasie pobytów w Zakopanem oraz bogato zdobiona ciupaga. Na ekspozycji  można też zobaczyć wybrane okazy geologiczne oraz botaniczne z kolekcji przyrodniczej Muzeum Tatrzańskiego. Natomiast układ ekspozycji odwołuje się do górskiej wędrówki „śladami” doktora Tytusa Chałubińskiego.


  „T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr”

Pierwsza wystawa wirtualna poświęcona Tytusowi Chałubińskiemu . Jej postanie było możliwe dzięki  dofinansowania ze środków Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultury w sieci”. Wystawa zostanie uruchomiona z początkiem października

Słowo wstępne z katalogu do wystawy:
„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” to pierwsza wirtualna i wyjątkowa wystawa o doktorze Tytusie Chałubińskim. Wyjątkowość tej wystawy polega nie tylko na tym, że odbywa się ona w 200. lecie urodzin patrona Muzeum Tatrzańskiego. Jej głównym atutem jest jej otwarty charakter, łamiący nie tylko bariery geograficzne ale pozwalający na uczestnictwo w obchodach roku Tytusa, osobom chorym i przebywającym w kwarantannie. Jej odmienny i cyfrowy charakter pozwala nam zaprosić Państwa do jej współtworzenia. Jeśli posiadacie państwo jakieś pamiątki, choć pośrednio związane z doktorem Tytusem Chałubińskim lub jego działalnością, to prosimy o kontakt mailowy z Działem Przyrody. Zdjęcia najciekawszych eksponatów postaramy się umieścić na naszej stronie internetowej. Wirtualny charakter naszej wystawy pozwala nam na potencjalnie nieograniczoną jej pojemność. To dzięki temu, będą mogli Państwo po raz pierwszy podziwiać kompletną kolekcję tatrzańskich minerałów naszego patrona. Możliwe jest też zobaczenie jak pod mikroskopem wyglądają preparaty mchów zebranych i preparowanych przez samego doktora Tytusa Chałubińskiego. W galerii natomiast umieszczamy nie tylko dobrze znane zdjęcia z archiwum Muzeum Tatrzańskiego, ale również niepublikowane dotychczas zdjęcia udostępnione przez potomków. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie dla oglądających nie tylko ucztą dla oka, ale również przyczynkiem do lepszego poznania polskiej historii nauk końca XIX wieku.

(Kurator: dr Marcin Warchałowski)

 

Projekt pt. „Rok Tytusa Chałubińskiego” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

 

 

jd