|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ryszard Ścigała niespodziewanie przeniesiony do więzienia o wyższym rygorze

Skazany za korupcję były prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała został niespodziewanie przeniesiony do więzienia o wyższym rygorze. Jest to o tyle zaskakujące, że w lutym wniosek o jego warunkowe przedterminowe zwolnienie z zakładu karnego w Jaśle złożył dyrektor tego więzienia, powołując się na dobre sprawowanie Ryszarda Ścigały. Wniosek ten miał zostać rozpatrzony przez Sąd Penitencjarny 29 maja. Jednak dyrektor jasielskiego więzienia wycofał się z takiej prośby, a sam Ścigała został niespodziewanie przeniesiony do więzienia w Rzeszowie. To efekt tego, że zmieniono kwalifikacje, na podstawie której jest przydzielany do zakładu karnego o określonym charakterze.

Posłuchaj, co mówi rzecznik Sąd Okręgowego w Krośnie, sędzia Artur Lipiński

Fot. B. Maziarz

- To powoduje, że przebywał w zakładzie półotwartym, a teraz został przetransportowany do zakładu zamkniętego - mówi rzecznik Sąd Okręgowego w Krośnie, sędzia Artur Lipiński. 

Sędzia Lipińsi przekonuje, że krońsnieński sąd nie ma informacji dlaczego tak się stało. Nie udziela ich także służba więzienna. Wiadomo jedynie, że Ryszard Ścigała oraz jego obrońca złożyli zażalenie na tę decyzję.

Były prezydenta Tarnowa został skazany na 3 lata więzienia za przyjęcie 70 tysięcy złotych łapówki. Jednak na poczet odbywania kary zaliczony mu 6 miesięcy, które spędził w areszcie. Do więzienia zgłosił się 11 czerwca 2018 roku i powinien z niego wyjść pod koniec 2020 roku.

Przed wycofanym ostatecznie wnioskiem dyrektora zakładu karnego w Jaśle o warunkowe przedterminowe zwolnienie z więzienia Ryszarda Ścigały taki wniosek dwukrotnie składał sam skazany. Jednak sąd go odrzucał.

Na dobre sprawowanie Ryszarda Ścigały za kratami zwracał uwagę we wrześniu 2019 roku jego obrońca, mecenas Bogusław Filar. „Pracował bezpłatnie jako wolontariusz w domu pomocy społecznej. Jest też tym, który pomaga w organizowaniu życia w zakładzie karnym - w bibliotece, świetlicy, kaplicy. Wszystko wskazuje na to, że kara spełniła swoje zadanie” - przekonywał we wrześniu mecenas Filar.   

Sąd odrzucając dotychczasowe wnioski Ryszarda Ścigały o przedterminowe zwolnienie, przekonywał między innymi, że samo dobre sprawowanie w więzieniu nie uzasadnia tego, bo – jak zwracał uwagę sąd – Ścigała miał dobrą opinię, zanim trafił za kraty. Sąd przekonywał wtedy także, że wypuszczenie Ścigały na ponad rok przed upłynięciem kary kłóciłoby się z poczuciem sprawiedliwości. Zwracano także uwagę na wagę przestępstwa, za które został skazany, ale również, że toczy się przeciwko niemu inne postępowanie i nadal jest osobą oskarżoną. Chodzi o sprawę ulicy Kryształowej, w której ponowny proces rozpoczął się we wrześniu. 

 

Bartek Maziarz/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

64%
36%