Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pomnik Józefa Piłsudskiego w Tarnowie: nie chcieli marszałka siedzącego, bo wyglądał staro

  • Tarnów
  • date_range Środa, 2018.11.14 07:14 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:00 )
Wybrano wreszcie docelowy projekt pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, który ma stanąć na skwerze przed Urzędem Wojewódzkim przy alei Solidarności w Tarnowie. Według pierwotnych zapowiedzi powinien zostać odsłonięty na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Ale pierwszy wybrany projekt został ostatecznie odrzucony, bo nie wszystkim podobało się, że Piłsudski był w postawie siedzącej i według niektórych niepotrzebnie dodano mu lat. Dlatego za drugim razem zorganizowano konkurs i napisano, że marszałek ma być w postawie stojącej.

Fot. Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa

Wygrała praca znanego chociażby z pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie - Stanisława Szwechowicza i tarnowianina Artura Grodzińskiego.

"Marszałek oparty jest lewą dłonią o szablę, w prawej trzyma buławę. To też budziło pewne zastrzeżenia członków komisji konkursowej. Będziemy rozmawiać, czy jest możliwość innego ustawienia prawej dłoni. Lokalizacja pomnika ma świetne otoczenie. Zagospodarowanie terenu będzie swoistą ścieżką historyczną, z najważniejszymi datami związanymi z marszałkiem. Będą ławeczki, w które będzie można wgrać różne materiały dźwiękowe. A więc nie tylko sam pomnik. Każdy, kto zechce tu przysiąść dowie się czegoś więcej o marszałku" - wyjaśnia dyrektor wydziału kultury Marcin Sobczyk.

Jak dodaje, pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego powinien stanąć na skwerze przed Urzędem Wojewódzkim przy alei Solidarności w przyszłym roku. 

Szwechowicz jest także autorem pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego przed siedzibą Grupy Azoty w Mościach. Natomiast Grodziński to projektant m.in. kosmicznej fontanny w Tarnowie.

Autorem pierwszego projektu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego był profesor krakowskiej ASP Karol Badyna. Projektant i autor wielu rzeźb i pomników m.in. Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, pomnika Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze, a także serii sześciu „Ławeczek Jana Karskiego” w Waszyngtonie (2002), Kielcach (2005), Nowym Jorku (2007). (za Wikipedią)

Karol Badyna wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków, że stojących pomników Józefa Piłsudskiego jest wiele. Siedzącą formą chciał nawiązać do jednego z pierwszych pomników marszałka, który wykonał Konstanty Laszczka dla Kołomyji, a także do rzeźby, którą wykonał sam Badyna w Sulejówku. "Nie wiem czy ten, który proponowałem w Tarnowie jest postarzały. Jest lekko zgarbiony i oczywiście z tego późniejszego okresu życia. To też nawiązuje w pewnym sensie do zdjęć, które faktycznie zostały wykonane podczas Mszy Świętych polowych. Piłsudski mniej więcej w ten sposób siedział".

Tarnów wydał na 3 nagrody w konkursie, w którym zwyciężyła praca Szwechowicza i Grodzińskiego 33 tysiące złotych. Zgodnie z reagulaminem sama realizacja pomnika i jego otoczenia powinna się zamknąć w kwocie 260 tysięcy złotych.

Pomysłodawcą utworzenia pomnika Józefa Piłsudskiego w Tarnowie był Kazimierz Koprowski. Podczas przygotowywania 100 rocznicy odzyskania niepodległości pojawił się też pomysł żeby w Tarnowie powstał pierwszy w Polsce pomnik wszystkich ojców niepodległości w tym Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa, Paderewskiego, Daszyńskiego, Korfantego czy Hallera. Co według pomysłodawców mogło też spowodować, że tarnowskie obchody "Pierwszego Niepodległego" zostałyby bardziej zauważone. Ostatecznie jednak pozostano przy pierwotnym pomyśle, rzeźby samego marszałka.

(Bartek Maziarz/ew)

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię