Zgodnie z umową wykonawca powinien już zdobyć pozwolenie na budowę, ale inwestycja nieco się opóźniła na etapie przygotowania dokumentacji oraz uzgodnień. Jednym z najważniejszych było opracowanie zabezpieczenia dla ujęć wody dla Tarnowa, które znajdują się na prawym brzegu Dunajca tuż obok planowanego nowego mostu. Jak przekonuje dyrektor tarnowskich wodociągów Tadeusz Rzepecki, po kilku miesiącach rozmów w tej sprawie i szukania najlepszego rozwiązania udało się takie znaleźć.

"Jesteśmy już po wszystkich uzgodnieniach. Jesteśmy zgodni, że te zabezpieczenia techniczne da się wykonać. Ujęcie wody będzie bezpieczne w fazie budowy i eksploatacji łącznika. To ujęcie wody jest bardzo ważne dla Tarnowa, bo po pierwsze daje bardzo dobrą wodę i po drugie zapewnia około 30 procent zapotrzebowania wody dla miasta i okolic. Więc są to bardzo ważne decyzje, które właśnie podejmujemy. Projektujemy coś, czego nigdzie w Polsce nie robiono" - przekonuje prezes tarnowskich wodociągów.

Natomiast dyrektorka ZDW w Krakowie Katarzyna Węgrzyn-Madeja dodaje, że wykonawca złożył już wniosek o pozwolenie wodno-prawne i kiedy tylko zostanie ono wydane, zostanie złożony wniosek o Zgodę na Realizację Inwestycji Drogowej tzw. ZRID. Węgrzyn-Madeja liczy na to, że ZRID zostanie wydany w okresie zimowym i na wiosnę rozpocznie się budowa łącznika autostrady z tarnowskimi Mościcami. Jedno jest pewne, inwestycja musi być gotowa do połowy 2023 roku, bo tego wymaga dofinansowanie unijne. 

A w ramach inwestycji na wprost zjazdu z autostrady w Wierzchosławicach ma powstać nowa droga oraz most przez Dunajec. Razem z wykupami oraz nadzorem inwestorskim inwestycja ma kosztować około 155 milionów złotych. 

Wykonawca, Czeska firma Metrostav, na razie nie zgłaszała do Zarządu Dróg Wojewódzkich, żeby miała mieć problemy z budową w związku z niespodziewanym zamknięciem istniejącego mostu na Dunajcu, którego remont może się zakończyć najwcześniej pod koniec 2021 roku.

 

Bartłomiej Maziarz/łk

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.