- A
- A
- A
Święto Konstytucji 3 Maja w Krakowie
Od mszy św. w intencji ojczyzny w katedrze na Wawelu, której przewodniczy metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, rozpoczęły się w piątek krakowskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.Abp Marek Jędraszewski podczas piątkowej mszy św. w intencji ojczyzny podkreślał, że toczy się "spór o miejsce suwerennej Polski w ramach Unii Europejskiej, zwłaszcza spór dotyczący tego, jaki mamy przyjąć - jako Polska - wymiar ideowy i moralny".
Jak zaznaczał metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, w homilii wygłoszonej podczas piątkowej mszy św. w intencji ojczyzny w katedrze wawelskiej, dziś "znowu jesteśmy świadkami, ale także uczestnikami dramatu, który rozgrywa się między pragnieniem tego, co nasze, a tym, co musimy naszej matce dać z siebie".
"To dramat, który odnosi się do Polski jako do naszego dobra wspólnego, w wymiarze zewnętrznym. Spór o miejsce suwerennej Polski w ramach Unii Europejskiej, zwłaszcza spór dotyczący tego, jaki mamy przyjąć - jako Polska - wymiar ideowy i moralny, a także polityczny i ekonomiczny, w którym ma żyć i rozwijać się Polska" - podkreślał abp Jędraszewski.
Jak ocenił, jest to także "dramat, który odnosi się do dobra wspólnego w wymiarze wewnętrznym". "Spór między dążnością do osiągnięcia materialnych, czysto indywidualnych korzyści, a koniecznością opowiedzenia się za wyższymi nam wartościami - za dobrem całego naszego narodu" - podkreślił.
Wskazywał, że - "zdając sobie sprawę z tych współczesnych napięć - musimy wrócić do rzeczy fundamentalnych", wśród których wymienił dobro wspólne. Jest nim - według abp. Jędraszewskiego - "naród i polskie państwo, wbrew czysto indywidualistycznej, zatomizowanej koncepcji społeczeństwa, gdzie liczy się - i za wszelką cenę jest wynoszony - egoizm i interes osobisty".
Abp Jędraszewski mówił także, że "konieczność dialogu zaczyna się od wzajemnego szacunku, a ten szacunek zaczyna się od gotowości przyjęcia obiektywnej prawdy, a nie fake newsów". Wzywał do odrzucenia sposobu myślenia, w myśl którego "polityka to kłamstwo, które szybko biegnie, bo trzeba je zastąpić kolejnym kłamstwem".
"Tak prowadzona polityka uniemożliwia jakikolwiek dialog, jakiekolwiek porozumienie. Tak rozumiana polityka (...) usuwa możliwość jakiekolwiek sensownego porozumienia się, gdy chodzi o dobro ojczyzny" - podkreślił abp Jędraszewski. Ocenił również, że "trzeba wrócić do ducha solidarności, solidaryzmu".
W mszy św. w katedrze wawelskiej, będącej częścią obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja, wzięli udział m.in. wicepremierzy Beata Szydło i Jarosław Gowin. Po nabożeństwie wyruszył patriotyczny pochód, który z Wawelu przejdzie na pl. Matejki. Tam też - przed Grobem Nieznanego Żołnierza - zostaną złożone wieńce. Odbędzie się również ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego
Naszą odpowiedzialnością jest naszej ojczyzny strzec jak źrenicy oka, ale też łagodzić spory, budować wspólnotę i jednoczyć się - mówiła w piątek wicepremier Beata Szydło, która wzięła udział w krakowskich obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja.
"Cieszymy się wolnością, niepodległością, suwerennością. Polska jest częścią Unii Europejskiej, jesteśmy z tego dumni. To wielkie osiągnięcie i wielkie marzenia wielu pokoleń" - mówiła w piątek w Krakowie wicepremier Beata Szydło.
Szydło wzięła udział w krakowskich obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. Jak podkreśliła, "wiemy doskonale i zdajemy sobie sprawę z tego, że choć żyjemy dziś w kraju pokoju, kraju bezpiecznym, to naszym obowiązkiem jest cały czas strzec tej wolności, niezawisłości, suwerenności".
"I to jest obowiązek nas, współczesnych i kolejnych pokoleń Polaków" - wskazała wicepremier. Podkreśliła również, że majowe święto powinno połączyć nas - tak, "byśmy pamiętali, że mimo różnic, sporów mamy jedną Polskę, jedną ojczyznę, a my wszyscy jesteśmy Polakami". "I naszą odpowiedzialnością jest naszej ojczyzny strzec jak źrenicy oka, ale też naszą odpowiedzialnością jest łagodzić spory, budować wspólnotę i jednoczyć się" - powiedziała.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zauważył "wyzwania stojące przed naszym pokoleniem", wśród których wymienił nowoczesną i innowacyjną gospodarkę, silne państwo, oraz prężnie rozwijające się społeczeństwo. "Od 15 lat ten rozwój odbywa się w ramach Unii Europejskiej (...), to jest wielka szansa dla Polski, ale też całej Europy, bo Europa na powrót jest zjednoczona" - mówił Gowin.
Jak podkreślił, "dla nas, Polaków równie ważny jest wektor równości". "Chcemy, żeby to była Europa zjednoczona i równocześnie Europa równych szans, równych narodów - tak jak była przemyślana przez jej ojców założycieli" - dodał.
W ocenie Gowina, "w imię tej troski o jedność Europy, a zarazem uzasadnioną suwerenność narodów europejskich, warto zastanowić się dzisiaj, 3 maja, nad tym, co przed nami zrobiły inne narody - te najsilniejsze państwa europejskie, Francja, Niemcy, co zrobił zawsze dbający o honor Węgier premier Viktor Orban".
"Mam na myśli konstytucyjne uregulowanie relacji między Polską a Unią Europejską - żeby te sprawy uporządkować, żeby ustabilizować obecność Polski w strukturach zjednoczonej Europy" - wyjaśnił wicepremier. Wskazywał również, że należy "wyznaczyć granice suwerenności - takie, których nikomu naruszać nie wolno".
"Potrzebujemy jedności, równości, ale potrzebujemy też tego, żebyśmy byli bardziej Polakami. Im bardziej jesteśmy Polakami, tym bardziej jesteśmy Europejczykami" - podkreślił.
Krakowskie obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rozpoczęły się od mszy św. w intencji ojczyzny w katedrze wawelskiej, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego. Jak wskazywał on w homilii, dziś "znowu jesteśmy świadkami, ale także uczestnikami dramatu, który rozgrywa się między pragnieniem tego, co nasze, a tym, co musimy naszej matce (ojczyźnie - PAP) dać z siebie".
"To dramat, który odnosi się do Polski jako do naszego dobra wspólnego, w wymiarze zewnętrznym. Spór o miejsce suwerennej Polski w ramach Unii Europejskiej, zwłaszcza spór dotyczący tego, jaki mamy przyjąć - jako Polska - wymiar ideowy i moralny, a także polityczny i ekonomiczny, w którym ma żyć i rozwijać się Polska" - podkreślał abp Jędraszewski.
Po nabożeństwie wyruszył patriotyczny pochód, który z Wawelu przeszedł na pl. Matejki. Tam też - przed Grobem Nieznanego Żołnierza - zostały złożone wieńce. Złożono je także pod Krzyżem Katyńskim. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego. Wydarzenie zakończyła defilada.
Tysiące krakowian i turystów zgromadziło się w piątek po południu na Małym Rynku, aby wspólnie śpiewać patriotyczne pieśni, w ramach 72. Lekcji Śpiewania. Zgromadzonym udało się ustanowić rekord świata w masowym zaśpiewaniu pieśni "Prząśniczka" Stanisława Moniuszki.
Magdalena Zbylut-WIśniewska/PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:29
Burze i wysoka temperatura w Małopolsce. Noc przyniesie uspokojenie pogody
-
06:02
Rusza remont Mostu Kotlarskiego. Najpierw zmiany nocą, potem zwężenia dla kierowców
-
22:46
Teatr Tej Ziemi - Janosik Przebudzenie
-
22:20
Poważny wypadek w Skawicy. Pięć osób rannych, na miejscu śmigłowiec LPR
-
21:36
Feeria barw i karpacki folklor. Zobacz zdjęcia z Biesiady Karpackiej
-
21:05
Anoreksja, bulimia, objadanie – to nie problem z jedzeniem. To wołanie o pomoc
-
20:29
Zabytkowy tramwaj zderzył się z samochodem. Do Krakowa trafił ledwie kilka dni temu
-
19:55
Właściciel Bruk-Bet Termaliki: Chcemy jak najszybciej wrócić do Ekstraklasy
-
19:40
„Życie w ułamku sekundy potrafi obrócić się w inną stronę”. Rafał Mikulec o trudnym powrocie po kontuzji i wyzwaniach w Ekstraklasie
-
18:53
O Halce co Jontka nie chciała
-
18:07
Burze przeszły przez Małopolskę. Ponad 150 interwencji strażaków
-
17:03
Notowanie nr 1621 z 21.06.2026 r.
-
16:47
Zderzenie siedmiu samochodów na autostradzie A4 [AKTUALIZACJA]
-
16:11
Nocą w Tatrach słychać nie tylko wilki. Audiopułapki rejestrują też... łamiących zakaz
-
15:34
Wisła Kraków ma nowego bramkarza. Odkrycie minionego sezonu Ekstraklasy
-
15:24
Geodeci sprawdzają działki na Podhalu. Niektórzy właściciele zapłacą wyższy podatek
-
14:01
15. Wodna Masa Krytyczna
-
13:35
Papaje zjechały do Ładnej. Rolnicze samoróbki znów zachwyciły na zlocie
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
-
10:45
Kraków dr Moniki Widzickiej - odc. VIII - "Muzyka w salonie”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze