|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Obchody Święta Niepodległości w Krakowie

Msza św. w intencji ojczyzny w Katedrze na Wawelu, pochód patriotyczny i uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza to główne punkty obchodów Święta Niepodległości w Krakowie. Wieczorem odbędzie się Lekcja Śpiewania - wspólne śpiewanie piosenek i pieśni patriotycznych.

Fot. arch. M. Lasyk

10 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w 34 miastach Polski odbędą się pikniki  „Służymy Niepodległej”.  Będzie to doskonała okazja żeby poznać współczesne Wojsko Polskie, ale także jego historię. W programie pikników jest m. in. prezentacja  sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy, kino frontowe, występy orkiestr wojskowych, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji. Pikniki w całej Polsce zakończy uroczysty Capstrzyk Niepodległości.

O godz. 15 uroczyście odśpiewana zostanie Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego, czyli „Marsz Pierwszej Brygady”.  

W Krakowie piknik „Służymy Niepodległej” odbędzie się w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej (ul. Głowackiego 11, Kraków).

 

Prezydent Krakowa apeluje do mieszkańców miasta, by w Święto Niepodległości wywiesili flagi narodowej na swoich domach. 11 listopada Kraków zostanie udekorowany flagami państwowymi. Pojawią się na Rynku Głównym, Małym Rynku oraz na budynkach publicznych. Kładka Bernatka oraz estakada tramwajowa Lipska-Wielicka będa podświetlone na biało-czerwono. Patriotyczna iluminacja pojawi się również na Tauron Arenie Kraków. Także tramwaje i autobusy wyjadą 11 listopada udekorowane biało-czerwonymi flagami.

Krakowskie uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 złożeniem kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Pół godziny później w katedrze na Wawelu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi mszę św. w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" zostanie odśpiewany hymn narodowy, po czym w pochodzie patriotycznym uczestnicy uroczystości przejdą z Wawelu na pl. Matejki.

Pochód zatrzyma się u stóp wzgórza Wawelskiego, gdzie przed Krzyżem Katyńskim zostaną złożone kwiaty. Oficjalne uroczystości z udziałem Wojska Polskiego odbędą się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki. W ich trakcie m.in. będą wręczone odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego. Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończy defilada wojskowa.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik do wspólnego świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprosił mieszkańców Krakowa, województwa i wszystkich gości. "W tym uroczystym dniu bądźmy razem. Uczcijmy bohaterów narodowych i cieszmy się wolną ojczyzną. Niech nie zabraknie w naszych sercach radosnego nastroju" - zaapelował.

W poniedziałek w stolicy Małopolski odbędzie się także "Krakowski Bieg Niepodległości", a wieczorem na Rynku Głównym zabrzmią najważniejsze polskie pieśni i piosenki patriotyczne w ramach 75. Krakowskiej Lekcji Śpiewania pod hasłem "Radosna Niepodległości". Koncert poprowadzą Ewa Kornecka i Waldemar Domański, pomysłodawca wydarzenia.

Krakowskimi ulicami tradycyjnie przejedzie patriotyczny tramwaj - wypatrujcie go w godzinach od 10:30 do 14:30.

Trasa:

Poczta GŁ - pl. Wszystkich Świętych - Filharmonia - Bagatela - Stary Kleparz - Teatr Słowackiego - Lubicz - Rondo Mogilskie - Rondo Grzegórzeckie - Hala Targowa - Starowiślna - Poczta GŁ

Po zamknięciu ulicy Basztowej z uwagi na uroczystości przy placu Matejki:

Filharmonia - Bagatela - Stary Kleparz - Pędzichów - Nowy Kleparz - Dworzec Towarowy - Politechnika (tunel) - Dworzec GŁ (tunel) - Rondo Mogilskie - Rondo Grzegórzeckie - Hala Targowa - Starowiślna - Poczta GŁ

Po zamknięciu Placu Wszystkich Świętych z uwagi na przemarsz wojska i uczestników na pl Matejki:

Tramwaj będzie zawracał na Dworcu Towarowym i powrotną trasą wróci do pętli na Salwatorze.

Po przywróceniu ruchu tramwaj wróci na stałą trasę. Możliwe są korekty przejazdu w przypadku sytuacji losowych i awaryjnych.

Na wszystkich czekać będą darmowe Śpiewniki, chorągiewki i materiały patriotyczne. Na mieszkańców czekać będą zespoły muzyczne z Krakowa, Myślenic i Bibic.

11 listopada także na krakowskim Rynku Głównym Lekcja Śpiewania pod hasłem „Radosna Niepodległości”, która rozpocznie się o godz. 17:00. Koncert poprowadzą Ewa Kornecka i Waldemar Domański, pomysłodawca wydarzenia.

Na tę szczególną okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała 6500 bezpłatnych śpiewników. W wersji elektronicznej śpiewnik dostępny jest na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.

Lekcja tradycyjnie odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Organizatorami koncertu piosenek patriotycznych na Rynku Głównym są Miasto Kraków, Biblioteka Polskiej Piosenki i Teatr Loch Camelot.

 

 


Utrudnienia w ruchu:

W związku z uroczystościami będą utrudnienia - po 12w związku z uroczystościami zostanie wyłączony ruch tramwajowy i autobusowy na ulicach Dominikańskiej, Franciszkańskiej a potem także na ulicy Basztowej - od skrzyżowania z ulicą Westerplatte do skrzyżowania z Długą. W tym czasie tramwaje i autobusy pojadą objazdami. Utrudnień spodziewać się też trzeba w związku z biegiem niepodległości między innymi na alei Focha, ulicy Królowej Jadwigi, moście Zwierzynieckim i na Tynieckiej.

 

 

 

(Mat. prasowe Urzędu Wojewódzkiego i UMK, RK/ek)

86%
14%