Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jest szansa na uratowanie zrujnowanej synagogi w Wiśniowej. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2019.07.11 14:12 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:45 )
Zrujnowana synagoga w Wiśniowej koło Myślenic to ostatnia wiejska, drewniana bożnica w Małopolsce i prawdopodobnie jedna z nielicznych w Polsce. Jest szansa na uratowanie świątyni. Jest fundacja, która chce w nią zainwestować.

fot: M. Lasyk

Synagoga w Wiśniowej

Fundacja Rozwoju Centrum Macierz Polonii złożyła gminie Wiśniowa propozycję odkupienia świątyni i wyremontowania jej w całości z własnych środków.

- Chcemy uruchomić tam centrum literackie wraz ze stałą wystawą pokazującą życie obu społeczności, polskiej i żydowskiej przed wybuchem II wojny światowej. Robilibyśmy tam na pewno premiery książek. Jest to zarys pomysłu, który chcemy zrealizować. Nie chcemy zdradzać całego pomysłu. Byłoby to nawiązanie do przedwojennego sztetla, ktory skupiał społeczność żydowską i polską. Nie ma to być martwy obiekt wystawienniczy, który jest otwierany, jak jest wycieczka i zamykany, gdy jej nie ma. Tam co jakiś okres czasu miałyby się odbywać wydarzenia literackie, nawiązujące do przedwojennej Galicji - przekonuje Tomasz Małodobry, prezes fundacji.

Problem jednak w tym, że radni woleliby się w ogóle pozbyć uciążliwego zabytku. Jak powiedział reporterce Radia Kraków Bogumił Pawlak, wójt gminy Wiśniowa, radni chcą, by znaleźć inne miejsce dla świątyni, na przykład skansen w Nowym Sączu.

- Radni na razie stoją na stanowisku przeniesienia. To się jednak wiąże z finansami, których gmina nie ma. Nie mamy środków na remont, ani na relokację. Jest opcja z fundacją. Radni muszą się zapoznać z ofertą i zastanowić, co z tym zrobić - podkreśla Pawlak.

Przeniesienia bożnicy nie wyobraża sobie jednak Monika Bogdanowska, małopolska wojewódzka konserwator zabytków. "Jeżeli jest to wiejska chałupa stojąca na uboczu i jedynym sposobem, żeby ją uratować jest przeniesienie do skansenu, to trudno, trzeba to zrobić. Jednak jeśli ten obiekt miał pewne funkcje kultowe, jest związany z dziejami miejscowości, jego przeniesienie jest znaczącym zubożeniem i zafałszowaniem historii miejsca"  - mówi.

Gminie pozostają więc dwa rozwiązania. Pierwsze to pozyskanie pieniędzy i wyremontowanie światyni, a drugie - sprzedaż bożnicy fundacji. Za tym ostatnim opowiada się Agnieszka Wargowska-Dudek, założycielka komitetu na rzecz ratowania synagogi.

- My chcieliśmy, żeby ta bożnica żyła historią mieszkańców, historią teraźniejszą i przeszłą. Żeby wspominała dawne czasy, kiedy Polacy asymilowali się z innymi kulturami i żyli obok siebie, razem funkcjonowali. Wtedy różne tradycje się ze sobą przenikały. Trzymam kciuki za radnych - podkreśla Wargowska-Dudek.

Fundacja przedstawiła szczegółowy program remontu i zagospodarowania synagogi ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu. Ten odniósł się do niego pozytywnie i objął go honorowym patronatem. Organizacji pozostaje przekonać do siebie radnych. Spotkanie zaplanowano we wrześniu - na sesji rady gminy.

Bożnica w Wiśniowej służyła społeczności żydowskiej w okresie międzywojennym. Podczas II wojny światowej wnętrze zdewastowali naziści. Później zorganizowano tam siedzibę jednostki straży pożarnej. W środku zachowały się jedynie polichromie, zakryte w większości farbą. 

Przypominamy: To już ostatni moment na remont drewnianej bożnicy w Wiśniowej. ZDJĘCIA


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię