|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Działacze inicjatywy Nic o nas bez nas nie składają broni ws. strefy czystego transportu na Kazimierzu

Krakowski ZIKiT oszukał mieszkańców i radnych w sprawie strefy czystego transportu - twierdzi Agnieszka Gilarska z inicjatywy Nic o nas bez nas. Miejska spółka prowadzi konsultacje na temat zmian w parkowaniu w Kazimierzu. Władze ZIKIT-u zapewniały, że dla mieszkańców dzielnicy zmian nie będzie. Tak się jednak nie stanie.

Posłuchaj, co mówi Agnieszka Gilarska

Fot. arch. M. Lasyk

"Do obecnej Strefy Ograniczonego Ruchu mogli wjeżdżać wszyscy mieszkańcy Kazimierza. Jeśli Strefa Czystego Transportu wejdzie w życie w formie proponowanej przez ZIKiT to ten wjazd będzie ograniczony dla grupy osób mieszkających na tych kilkunastu ulicach" - ocenia w rozmowie z Radiem Kraków Agnieszka Gilarska. Potwierdził to też Bartosz Piłat z ZIKITu. 

Konsultacje zorganizowane przez ZIKiT trwają do połowy września. Działacze inicjatywy Nic o nas bez nas chcą jednak przeprowadzić własne rozmowy z mieszkańcami i przedsiębiorcami z Kazimierza. Ci alarmują, że małe przedsiębiorstwa na Kazimierzu wymierają. Według nich - to efekt wprowadzenia pod koniec ubiegłego roku strefy ograniczonego ruchu. Negatywną ocenę wystawili już ZIKiT-owi właściciele firm przy ulicy Józefa. "Mnóstwo moich klientów odchodzi. Mówią: nie ma do pani jak tutaj przyjechać. Podobnie restauratorzy, którzy mają problem w czasie, gdy nie ma turystów i muszą jakoś się utrzymać z tej garstki ludzi błąkającej się po dzielnicy" - zwracają uwagę przedsiębiorcy. 

Planowany termin konsultacji komitetu Nic o nas bez nas to poniedziałek 3 września o 18 w urzędzie miasta. Tydzień później aktywiści chcą skierować sprawę ponownie do miejskiej komisji infrastruktury.

Do Strefy Czystego Transportu będą mogli wjechać jedynie mieszkańcy, taksówki, oraz pojazdy elektryczne, na wodór lub gaz CNG. Cel uchwały to ograniczenie zanieczyszczeń. Poza tym, według obliczeń urzędników, po Kazimierzu porusza się 10-krotnie więcej pieszych niż pasażerów aut. Nowe przepisy mają więc podnieść bezpieczeństwo na ulicach i ograniczyć hałas komunikacyjny.

Wszyscy, którzy mają wątpliwości dotyczące projektu, mogą już teraz zgłosić się do budynku Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przy ul. św. Wawrzyńca. Tam będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania oraz złożyć wnioski i uwagi. 

Wkrótce mają też ruszyć specjalne dyżury konsultacyjne, na które każdy będzie mógł przyjść i uzyskać odpowiedź na pytania:  

24 VIII godz. 16-20
28 VIII godz. 16-20
4 IX godz. 16-20
11 IX godz 16-20

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ew)

33%
67%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 5

Rr

Czwartek, 8 listopada 2018, 17:05

@WieslawDratewka

Tak a co z mieszkańcem Krakowa który dowozi tam dziecko do szkoły.z tamąd pedzi za Kraków do pracy a później autem z powrotem pi dziecko by zdazyć.bz auta by to było wykonalne musiałbym pracować max 6 godzin dziennie.Po za tym wszyscy mają być równi wibec prawa a to wedlug mnie waforyzownie bogatych.Sami doprowadzicie do tego że to miasto wymrze bo niszcycie ludzi i uprzykazacie życie tym ,którzy płacąc tu podatki je utrzymują

Odpowiedz

WieslawDratewka

Środa, 22 sierpnia 2018, 08:28

NIC O NAS BEZ NAS jak zawsze manipuluje i klamie. PISowska bojowka w Krakowie. Chron nas przed nimi i ich mocodawcami z PISu. Ktorzy dla przejecia Krakowa nawet chca uprzykrzyc zycie mieszkancom. W Strefie Czystego Transportu Mieszkaniec moze dojechac do swojej posesji i niech nie manipuluja i nie opowiadaja klamstw. To ze mieszkaniec Myslenic czy Bronowic nie wjedzie to chyba logiczne, i dobrze bo chodzi o to zeby to byly uliczki osiedlowe a nie tranzyt i drive through po kebaba czy zapiekanke.

Odpowiedz

Tak

Środa, 22 sierpnia 2018, 08:25

Oni sa poje..bani niech ida zobacza ile jest ludzi w weekend na Kazimierzu gdzie oni chca te samochody tranzytem tam wpuszczac? Po ludziach beda jezdzic? To tak jakby chciec wpuszczac auta na grodzkq albo na florianska. Na grodzkiej to trzeba juz bryczek i rowery ograniczyc w weekendu. Oderwani od rzeczywistoci ludzie. Chyba na kazimierzu nie byli i nie widzieli. Tam chodniki nie istnieja maja 1m szerokosci. Turysci i mieszkancy musza chodzic jezdnia. Same taksowki nalezaloby tam ograniczyc i np tylko meleksy zostawic. Bo jest mega ruch i kazda wieksza liczba aut stwarza zagrozenie. Nalezy wrecz zacisnic kontrole poprzez monitoring rejestracji

Odpowiedz

Środa, 22 sierpnia 2018, 08:15

Konsultacje zorganizowane przez ZIKiT trwają do połowy września. Ale zikitu ma już nie być, a może to przedwyborcze bajania Majchrowskiego i czarowanie wyborców.

Odpowiedz

Wtorek, 21 sierpnia 2018, 22:08

Ale nie długo kamień na kamieniu nie zostanie po zikicie i jego durnych urzędnikach ze sterowanym pajacem i największym durniem frankiem na czele. A i paclik zniknie na zawsze i przestanie sobie i urzędowi wstyd przynosić.

Odpowiedz