"W rozpoczynającym się Tygodniu Miłosierdzia powinniśmy starać się dostrzec tych, którzy, zwłaszcza w dobie pandemii, mogą nas potrzebować" - mówi biskup Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski.

Termin Miłosierdzia Bożego pojawił się dużo wcześniej , choćby na kartach Ewangelii - przypomina prof. Marek Kita - teolog i filozof z Uniwersytetu Papieskiego imienia Jana Pawła II w Krakowie. Jezus w Ewangelii wg Mateusza wypowiada zdanie "Miłosierdzia chcę, nie ofiary". Bogu nie chodzi o kult, ale o to, żebyśmy po pierwsze przyjęli miłosierdzie Boga, a po drugie dali mu płynąć przez siebie. To sie wzajemnie warunkuje.


    W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach  uroczystej mszy świętej przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski: Historia Bożego Miłosierdzia z Łagiewnik rozprzestrzenia się na cały świat


    Święto do kalendarza liturgicznego w 1985 roku wpisał najpierw kardynał Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku papież ogłosił je dla całego

 

Anna Łoś/IAR/bp