Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Abp Jędraszewski: Historia Bożego Miłosierdzia z Łagiewnik rozprzestrzenia się na cały świat

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2021.04.11 12:13 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 04:06 )
Arcybiskup Marek Jędraszewski podczas uroczystości odpustowych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach powiedział, że teraźniejszość przenikana Bożym miłosierdziem styka się z tym, co doświadczymy w chwili śmierci.

fot: B. Bujas

Arcybiskup Marek Jędraszewski podczas uroczystości odpustowych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach powiedział, że teraźniejszość przenikana Bożym miłosierdziem styka się z tym, co doświadczymy w chwili śmierci. Na rozpoczęcie uroczystości w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego arcybiskup Marek Jędraszewski mówił, że Boża miłość jest tam, gdzie pragnie się pamiętać o Smoleńsku i Katyniu, gdzie jest szacunek i wzajemne pojednanie. Nawiązując do wiersza alumna Karola Wojtyły „Pieśń o Bogu ukrytym”, metropolita krakowski pytał, gdzie dzisiaj przebywa Boża miłość? Miłość Boża przejawia się we wzajemnym szacunku i dążeniu do pojednania.

W homilii Jędraszewski mówił, że pierwszymi świadkami Bożego Miłosierdzia stali się apostołowie po zmartwychwstaniu Chrystusa, który jest pełen miłosierdzia. „Moc Chrystusa sprawiała, że nie straszne dla nich były trybunały, sądy i cierpienia. Taka była siła ich wiary w zmartwychwstałego Pana” - zaznaczył.

Jak dodał arcybiskup, dla człowieka wierzącego przekonanie o istnieniu zbawienia i dostąpieniu miłosierdzia sprawia, że „zmienia się nasza teraźniejszość, przenikana Bożym Miłosierdziem, styka się z tym, co doświadczymy w chwili sądu – mamy nadzieję pełnego miłosierdzia mimo naszej słabości i upadków”.

„Właśnie dlatego, że taką wiarą żyjemy nietrudno rozumieć, że dla tej przyszłości warto zrezygnować z tego co mamy teraz” - podkreślił metropolita krakowski.

„Do Chrystusa zmartwychwstałego, zwycięzcy grzechu, śmierci i szatana należeć będą ci, którzy złączyli z nim do końca swój los, niezależnie od przeciwieństw, niezależnie od cierpień i trudnych prób jakimi są poddawani” - wskazał Jędraszewski.

Jak dodał, niewątpliwie takim człowiekiem „przynoszącym nadzieję i dźwigającym ludzi z ciemności i beznadziei” była św. Faustyna. W tym roku przypada 90. rocznica objawień, jakich doświadczyła ona w Płocku i jakie były związane z obrazem Jezusa Miłosiernego – zauważył.

Abp Jędraszewski przypominając starania Episkopatu Polski o ustanowienie święta Bożego Miłosierdzia zaznaczył, że „historia Bożego Miłosierdzia właśnie stąd z Łagiewnik rozprzestrzenia się na cały świat”.

Wymownym tego wyrazem – wskazał metropolita krakowski – było poświęcenie podczas niedzielnej mszy dwóch Dzwonów Nadziei dla wysp Samoa i Tonga, ufundowanych przez czcicieli Bożego Miłosierdzia z Australii.

Wierni mogli uczestniczyć w modlitwie gromadząc się na zewnątrz świątyni - na pobliskich błoniach. Niektórzy z nich do Krakowa przyjechali nawet z  innych województw. Jak mówili - nie czują się zagrożeni, działają służby porządkowe, a ludzie zachowują dystans i noszą maseczki.

Wierni uczestniczący we mszy przebywali w specjalnych sektorach. Na błoniach w pobliżu Bazyliki, zgodnie z decyzją sanepidu, podczas każdego nabożeństwa może dziś  przebywać maksymalnie 8 tysięcy osób.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli drugą niedzielę wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego wpisał je najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach.

Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty ogłosił to święto dla całego Kościoła.

 

PAP/Bartłomiej Bujas/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:37

    Słoniki wreszcie zwycięskie

  • 20:22

    Bezbramkowe starcie Kolejorza z Pasami

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1516 z 28.04.2024

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1515 z 14.04.2024

  • 13:05

    50 lat muzycznej awangardy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię