Radio Kraków

sytuacja w Ukrainie

Aleksandra Zujewa: "Czujemy się bezsilni"

"Armia jest bardzo blisko, koło miasta, nawet w jego centrum. Ludzie chronią się na stacjach metra. Ci, którzy mogą" - relacjonuje Aleksandra Zujewa, która stara się utrzymać kontakt z rodziną i przyjaciółmi w Kijowie. "Każdy człowiek musi określić swoje podejście do rzeczy, między rozgrywkami politycznymi a ludzkimi życiami".

Rosja zaatakowała Ukrainę: ostrzał Kijowa; Zełenski: sankcje są niewystarczające, co najmniej 137 ofiar

W piątek nad ranem stolica Ukrainy Kijów znalazła się pod ciężkim ostrzałem rakietowym Rosjan - poinformował rząd. Dodał, że prowadzone są działania obronne na czterech kierunkach, a ukraińskie wojsko walczy z przeważającymi siłami Rosjan, które próbują od dwóch stron podejść pod Kijów. Prezydent Wołodymyr Zełenski w orędziu w piątek rano przekazał, że sankcje nałożone przez Zachód na Rosję są niewystarczające.

Związek Ukraińców w Polsce organizuje zbiórkę dla swoich rodaków

Nie tylko tych w kraju, ale i tych, którzy w związku z wojną właśnie go opuszczają. Będą potrzebni też wolontariusze, ale szczegóły tej akcji są jeszcze ustalane. Tymczasem w Krakowie przy ul. Biskupiej, przed konsulatem generalnym Rosji od rana trwa protest przeciwko agresji na Ukrainę. Zorganizował go krakowski oddział Związku Polaków na Ukrainie. Joanna Porębska rozmawia z przewodniczącym tego związku Andriyem Oliynykiem

Co może dziś zatrzymać Władimira Putina?

O agresji putinowskiej Rosji na Ukrainę - prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowaiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

Mykoła Mańko: Pamiętajcie o nas

Gościem Jacka Bańki był Mykoła Mańko, obywatel Ukrainy od lat mieszkający w Krakowie, autor i wydawca.

"Ludzie uciekają z ostrzeliwanych miast, Kijów jest sparaliżowany"

Ludzie uciekają w ostrzeliwanych ukraińskich miast. Ulice wyjazdowe są całkowicie zakorkowane - mówiła w programie "Przed Hejnałem" pochodząca z Kijowa i mająca tam rodzinę i znajomych Aleksandra Zujewa. Jak dodała, miasto jest sparaliżowane. Część osób idzie do pracy na piechotę - bo nie jest w stanie dojechać samochodem. O sytuacji na Ukrainie z Aleksandrą Zujewą rozmawiał Paweł Sołtysik.

Dr Jacek Sokołowski: "Wojna na Ukrainie w dłuższej perspektywie może być korzystna i dla zachodu, i dla Polski"

Wojna na Ukrainie w dłuższej perspektywie może być korzystna i dla zachodu, i dla Polski - mówił w Radiu Kraków dr Jacek Sokołowski z Klubu Jagiellońskiego. Wszystko zależy od tego, jak długo wojska ukraińskie będą odpierać ataki, jaka pomoc zostanie dostarczona Ukrainie i jak dotkliwe sankcje zostaną nałożone na Rosję. Dr Sokołowski dodaje, że nie spodziewa się, by groźby Putina dotyczące użycia broni atomowej były realne.

Stan wojenny w Ukrainie. Rosja zaatakowała

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny w całym kraju po tym, gdy w nocy ze środy na czwartek Rosja zbrojnie zaatakowała ten kraj.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię