Reprywatyzacja w Krakowie
Opublikowano Krakowską Mapę Reprywatyzacji. Jest na niej nazwisko prezydenta Krakowa
„Reprywatyzacja w obecnym kształcie to bogacenie się na wielką skalę, wąskiej grupy ludzi, kosztem lokatorów i miasta” - mówią członkowie stowarzyszenia „Miasto Wspólne” i publikują tzw. Krakowską Mapę Reprywatyzacji. To sieć powiązań pomiędzy ludźmi biznesu, notariuszami, prawnikami, politykami i gangsterami, która ma pokazywać, jak w praktyce w Krakowie wywłaszczane są kamienice. Na mapie pojawiają się nazwiska polityków związanych z Platformą Obywatelską czy Nowoczesną. Jest też nazwisko prezydenta Krakowa.
Reprywatyzacja w Krakowie. Jest śledztwo ws. kolejnych 23 adresów
Kolejne 23 adresy znalazły się na liście nieruchomości, w sprawie których śledztwo wszczęła krakowska prokuratura. Chodzi o tzw. dziką reprywatyzację. Obecni właściciele kamienic, nabywając ich akty własności, mogli posłużyć się podrobionymi dokumentami. Śledztwo wszczęto w oparciu o zawiadomienie posła Platformy Obywatelskiej, Bogusława Sonika.
Kraków pominięty w dużej ustawie reprywatyzacyjnej?
Krakowscy lokatorzy poszkodowani przez "czyszczenie" kamienic są rozgoryczeni projektem tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Twierdzą, że jego zapisy nie dotyczą Krakowa, a jedynie Warszawy. Informują, że nikt nie zaprosił ich do konsultacji społecznych w tej sprawie. Domagają się, by parlamentarzyści powołali specjalny zespół i zweryfikowali procedery nieuczciwego przejmowania także krakowskich kamienic.
Dzika reprywatyzacja w Krakowie. Miasto Wspólne przedstawiło 27 adresów
Posługują się fałszywymi dokumentami spadkowymi, skupują roszczenia, przedstawiają kuratorów nieżyjących właścicieli. To typowe działania tzw. czyścicieli kamienic. O tym, że proceder dzikiej reprywatyzacji rozwija się w pełni w Krakowie, przekonuje stowarzyszenie „Miasto Wspólne”. Organizacja podsumowała swój projekt – tzw. społeczny audyt reprywatyzacji. Przebadano dokumenty dotyczące 207 kamienic. W sprawie 27 stowarzyszenie złożyło zawiadomienie do prokuratury, twierdząc, że powinny być własnością gminy Kraków, a trafiły w prywatne ręce.
Krakowska reprywatyzacja z coraz większymi wątpliwościami
"Mamy tam do czynienia z „dużą aferą wyłudzeniową” - tak o sprawie reprywatyzacji w Krakowie mówił prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Teraz pojawiły się informacje o sfałszowanym pełnomocnictwie przy zakupie kamienicy przy ul. Dietla 9. Nieruchomość kupił mecenas Grzegorz Długi, poseł Kukiz'15. Tymczasem specjalny portal dla poszkodowanych przez dziką reprywatyzację uruchomiło krakowskie stowarzyszenie Miasto Wspólne.
Aktywiści interweniują ws. nieprawidłowości przy zwrocie parku Jalu Kurka
Krakowskie stowarzyszenie Miasto Wspólne czeka na odpowiedź od urzędników po interwencji dotyczącej parku Jalu Kurka. Aktywiści, którzy tworzą tzw. mapę reprywatyzacji twierdzą, że Kraków powinien zawiesić negocjacje z Salwatorianami w sprawie zakupu parku, bo istnieje podejrzenie, że jest on własnością Skarbu Państwa. To oznacza, że w tym przypadku mogło dojść do tzw. podwójnego zwrotu gruntów.
Aktywiści zbadają nieprawidłowości przy odzyskiwaniu kamienic w Krakowie
Krakowskie stowarzyszenie „Miasto Wspólne” powołało siedmioosobowy zespół ds. reprywatyzacji, który zbada nieprawidłowości przy odzyskiwaniu kamienic w mieście. Organizacja prosi o kontakt wszystkich lokatorów, którzy mają informacje o niezgodnych z prawem wywłaszczeniach. Członkowie stowarzyszenia wskazują m.in. na bezprawne działania przy reprywatyzacji krakowskiego Pałacu na Szlaku, czyli byłej siedziby Radia Kraków.
Organizacje broniące praw lokatorów nie zostały zaproszone do zespołu ds. reprywatyzacji przy wojewodzie
Pod koniec grudnia ubiegłego roku, wojewoda małopolski powołał tzw. zespół ds. reprywatyzacji, który ma być organem doradczym i przyglądać się postępowaniom w sprawie przywłaszczeń krakowskich kamienic. Jak dowiedziało się Radio Kraków, do udziału w pracach nie zaproszono organizacji broniących lokatorów.
W marcu ruszy lustracja spraw reprywatyzacyjnych w krakowskiej prokuraturze
Od marca w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie rozpocznie się lustracja wszystkich spraw dotyczących zwrotów nieruchomości z lat 2005 – 2016, zarówno karnych, jak i cywilnych oraz administracyjnych.
Powstanie komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w Krakowie
W Krakowie powstanie komisja weryfikacyjna, która zajmie się problemami związanymi z reprywatyzacją w stolicy Małopolski. Urząd Wojewódzki podjął decyzję o powołaniu komisji po licznych interwencjach mieszkańców.
Najnowsze
-
09:41
Juwenalia '78. Tak kiedyś bawili się studenci w Krakowie
-
08:55
Krystyna Zachwatowicz-Wajda świętuje 95. urodziny. "To, co zawsze było dla mnie ważne, to bezinteresowność"
-
08:15
Paweł Śliz: 30% obywateli nie chce ani PO, ani PiS. Żeby dokonać zmiany, musimy się zastanowić przy urnie
-
08:01
"Śmieszny staruszek" według Tadeusza Różewicza w Teatrze Groteska
-
07:49
Studenci przejmą Kraków. Dziś wielki korowód juwenaliowy
-
07:30
"Stare Miasto zrywa z betonem". Na ulicach w centrum Krakowa pojawią się nowe drzewa
-
07:13
1. liga piłkarska: Wisła Kraków zagra ze Stalą Stalowa Wola. TRANSMISJA
-
07:13
Kolejna odsłona sądeckiej afery podsłuchowej. "Liczymy na reakcję służb"
-
06:52
W piątek na maturze egzaminy z chemii i z języków mniejszości narodowych
-
06:35
W Małopolsce kolejny chłodny i deszczowy dzień
-
06:17
Zatrucie czadem w Olkuszu. Do szpitala trafiły cztery osoby
-
06:10
Jedna osoba zginęła w tragicznym wypadku koło Krakowa
-
06:02
Piątek to ostatni dzień kampanii wyborczej, od północy cisza. Jest ostatni sondaż