Na mapie są 34 nazwiska osób powiązanych pośrednio lub bezpośrednio z reprywatyzacją ponad 90 krakowskich kamienic. W niektórych przypadkach kamienice kupowane są zgodnie z prawem, w innych – transakcje są efektem działalności przestępczej.

- W biznes reprywatyzacyjny zaangażowani są notariusze, prawnicy, ludzie biznesu i pojedynczy politycy. Jest jeden taki prawdziwy gangster Piotr Baczkowski, pseudonim "Łapa" - mówi Tomasz Leśniak, szef stowarzyszenia „Miasto Wspólne”. Sieć powiązań biznesowych, rodzinnych i towarzyskich ma pokazywać, jakie są efekty braku ustawy reprywatyzacyjnej. Czyli według stowarzyszenia – wieloletniego zaniedbania polityków.

Według „Miasta Wspólnego” zaniedbania w tym kontekście dopuścił się też prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Chodzi o zarządzenie z 2004 roku, w którym znajdował się załącznik z listą prawie 150 kamienic będących w zarządzie gminy.

- Publikując zarządzenie o tej treści, prezydent niejako zaznaczył, że gmina miejska Kraków nie wyraża woli zasiedzenia tych kamienic, tzn. nie wyraża woli posiadania tych kamienic. Było to działanie, które prawnikom czy pełnomocnikom drugiej strony, czyli osobom, którym zależało na przekazaniu tych kamienic w ręce prywatne, uławiło argumentację przed sądem dowodzącą, że przecież gmina nie może zasiedzieć tych kamienic, skoro nie ma woli ich posiadania - mówi Weronika Śmigielska ze stowarzyszenia Miasta Wspólne.

Rzeczniczka prezydenta Krakowa, Monika Chylaszek, odpowiada twardo, że zarządzenie miało charakter czysto administracyjny. Gmina informowała, że do momentu uporządkowania spraw własnościowych nieruchomości zachowuje się jak właściciel. - To są informacje, o które każdy mieszkaniec może zapytać, więc sam załącznik niczego nikomu nie ułatwił. Ci, którzy interesowaliby się, które kamienice nie mają uregulowanej sytuacji własnościowej, o takie informacje mogli zawsze zapytać.

W sprawie dzikiej reprywatyzacji w Krakowie niewiele się jednak dzieje. Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, pół roku temu powołał zespół prokuratorsko-policyjny, który ma  ustalać tożsamość osób winnych wyłudzeń i nadużyć. Na razie nie znamy jednak wyników tych śledztw.

Mapa jest dostępna na stronie: http://krakowskamapareprywatyzacji.pl

 

Dominika Panek/jgk