Swoją  premierę będzie miał również jeden z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych - ATOM STRING QUARTET  z najnowszym projektem "UNIVERSUM"

Oczywiście festiwal otwiera też scenę na projekty młodych artystów w ramach Młodej Sceny i Jazzowych Debiutów.

27 maja, godz. 20.00 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

BRANDEE YOUNGER TRIO / USA/

Brandee Younger – harfa

Rashaan Carter – kontrabas i gitara basowa

Ele Howell  – perkusja


Brandee Younger - znakomita harfistka, nominowana do nagrody Grammy w kategorii Najlepsza Kompozycja Instrumentalna za utwór „Beautiful Is Black”. Współpracowała z artystami takimi jak: Ravi Coltrane, Jack DeJohnette, Reggie Workman, Charlie Haden jak również z Beyonce, John Legend, Lauryn Hill i wieloma innymi.

Brandee Younger wprowadza harfę jako instrument wiodący do dzisiejszego jazzu. Harfistka reprezentuje pokolenie współczesnych muzyków improwizujących, którzy silnie inspirują się amerykańską popkulturą i hip hopem. Album „Brand New Life” zawiera także spore odniesienia do nowoczesnych harmonii, rytmu i melodii, przesiąkniętych hip-hopem, rockiem i elementami melodyjnego popu.

11 czerwca, godz. 19.30 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

ATOM STRING QUARTET

"UNIVERSUM" - premiera

Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.
Zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych. Kwartet nagrał siedem autorskich albumów: FADE IN, PLACES, AtomSPHERE, SEIFERT, PENDERECKI, ESSENCE z których dwa (FADE IN oraz PLACES) otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”.

W 2023 roku Atom String Quartet podpisał ekskluzywny kontrakt z międzynarodową wytwórnią fonograficzną Warner Music, czego efektem jest 2-płytowy album UNIVERSUM, na który złożyły się 4 kilkuczęściowe kwartety smyczkowe, skomponowane przez każdego z muzyków zespołu. Materiał z albumu zostanie zaprezentowany podczas koncertu w ramach Festiwalu.  

W programie koncertu znajdą się utwory z 7. solowego albumu Atom String Quartet – UNIVERSUM, które są naturalną konsekwencją działań zespołu, a jednocześnie zupełną nowością w podejściu do komponowania. Każdy z muzyków zmierzył się z wielką formą i skomponował pełnowymiarowy, wieloczęściowy kwartet smyczkowy. Stylistycznie oraz formalnie utwory zbliżają się do muzyki poważnej, czyli do naturalnego środowiska kwartetu smyczkowego, ale nie brakuje w nich charakterystycznych dla Atom String Quartet elementów, takich jak improwizacja, czy nowe, niestandardowe techniki wykonawcze.   

 24 -25 -26 -27- 29 czerwca

Klub Piec Art, ul. Szewska 12

Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

 "MŁODA SCENA JAZZOWA  i "JAZZOWE DEBIUTY"

szczegółowy program na plakatach i na stronie