|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

„O czasie” - wernisaż online w NCK

Wystawa dydaktyków Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Marta Borgosz TO CO ZA MNĄ TO CO ZE MNĄ

Wystawa „O czasie” w Nowohuckim Centrum Kultury jest największą od wielu lat prezentacją w Krakowie malarzy związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych. W zaproszeniu do wystawy wystosowanym do dydaktyków Wydziału Malarstwa naszej Uczelni nie zakładaliśmy żadnej sztywnej tezy. W jej miejsce została nakreślona szeroka perspektywa możliwych odniesień. Poprosiliśmy uczestników jedynie o to, by pracy malarskiej  towarzyszył odautorski komentarz w dowolnej formie, np. obiektu, grafiki, tekstu, szkicu czy zdjęcia – poszerzający pole interpretacji, pokazujący źródła inspiracji czy przybliżający proces powstawania dzieła.

Na kuratorski open call odpowiedziało 40 twórców. Z nadesłanych propozycji wyłoniła się wieloraka opowieść o tym, czym jest czas w doświadczeniu indywidualnym i uniwersalnym oraz na jak wiele sposobów można go postrzegać i interpretować, a także, co najważniejsze, jak zagadnienie czasu jest wpisane na stałe w malarską materię i w coś tak nieuchwytnego jak „malarska wrażliwość”.

Wystawa obejmuje sześć obszarów: zagadnienie cyklu ludzkiego życia i transcendencji, odniesienia do pejzażu naturalnego i urbanistycznego, dzieła abstrakcyjne powstałe z rozmaitych inspiracji problemem czasu, nawiązania do historycznych wydarzeń, odwołania do popkultury i dzieło jako proces.

Wszystkie z wymienionych części wystawy z całą pewnością nie wyczerpują możliwych ścieżek interpretacyjnych związanych z problemem czasu, ale na pewno składają się na niezwykle bogaty pod względem formalnym i znaczeniowym wielogłos. Jego wariantowość i względność wpisana jest nieuchronnie w koncepcję krakowskiego pokazu.

kuratorzy wystawy:  Jacek Dłużewski, Patrycja Sikora

 

Uczestnicy:

Karol Babicz, Piotr Błażejewski, Marta Borgosz, Adam Chmielowiec, Jacek Dłużewski, Waldemar Graczyk, Marcelina Groń, Jarosław Grulkowski, Łukasz Huculak, Marek Jakubek Wingloter, Jacek Jarczewski, Paweł Jarodzki, Wojciech Kaniowski, Dilay Kocogullari, Anna Kołodziejczyk, Stanisław R. Kortyka, Anna Maria Kramm, Marian Waldemar Kuczma, Marek Kulig, Paweł Lewandowski-Palle, Wojciech Lupa, Daria Milecka, Kamil Moskowczenko, Zdzisław Nitka, Joanna Nowińska, Jarosława Pabich-Szmyt, Przemek Pintal, Marlena Promna, Alicja Pruchniewicz, Wojciech Pukocz, Bartosz Radziszewski, Andrzej Rafałowicz, Patrycja Sap, Michał Sikorski, Krzysztof Skarbek, Anna Kowalska-Szewczyk, Marta Szymczakowska, Piotr Tyszkowski, Krzysztof Wałaszek, Marian Wołczuk

 

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. E Gepperta we Wrocławiu, www.asp.wroc.pl

Współorganizator: Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie, www.nck.krakow.pl

Wystawie towarzyszy katalog (wyd. ASP Wrocław, 2020)

 

„O czasie” – wystawa dydaktyków Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

9.04-3.05.2021, Biała Galeria Centrum

wernisaż online - 9 kwietnia (piątek), g. 18.00, Facebook NCK

0%
0%