“Mądrowskazy” to dziesiąta płyta zespołu „Mała Orkiestra Dni Naszych” bezpośrednio nawiązująca do Dziecięcej Trylogii Muzycznej: "Piosenki zdrowych dzieci", "Piosenki mądrych dzieci", "Piosenki Ekodzieci", czyli trzech bestselerowych płyt zespołu.

Piosenki te mają za zadanie przybliżenie dzieciom postaw prospołecznych oraz definiują adekwatnym, ściśle dostosowanym do wieku odbiorców językiem pojęcia: wolność, tolerancja, obowiązkowość, odporność na wirusy. Jerzy Kobyliński, autor wszystkich piosenek podejmuje także ważkie i niełatwe tematy: świadomość swojego ciała i jego ochrona, wpływ reklam na nasze życie, czy radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych. Lekkość i delikatność warstwy tekstowej oraz brak odnośników do jakiejkolwiek ideologii sprawiają, że piosenki mają charakter bardzo uniwersalny i mogą stanowić doskonały punkt wyjścia do dyskusji podczas zajęć w przedszkolach i szkołach.

„Mądrowskazy” to edukacja i profilaktyka przez muzykę i zabawę.
Patron Honorowy płyty: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

O zespole:

„Jestem przekonany, że piosenki Małej Orkiestry Dni Naszych staną się wspaniałym narzędziem wspierającym rozwój najmłodszych i przyczynią się do przyswajania przez nich ważnej i potrzebnej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa, norm społecznych i budowania przyjaznych relacji międzyludzkich.”
Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

„Edukacja przez zabawę, uśmiech i muzykę” – to motto towarzyszy od 1988 roku zespołowi „Mała Orkiestra Dni Naszych”. Pomysłodawcą idei jest założyciel i lider zespołu, Jerzy Kobyliński, pedagog, kompozytor i autor tekstów piosenek i scenariuszy koncertów.

Najważniejszym dziełem „Małej Orkiestry Dni Naszych” jest „Dziecięcą Trylogią Muzyczną”, czyli trzy płyty: „Piosenki zdrowych dzieci” (2015), „Piosenki mądrych dzieci” (2016) oraz „Piosenki ekodzieci” (2018) . Wszystkie te płyty były objęte Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz TVP ABC. To zdecydowanie prekursorski w skali ogólnopolskiej, koncepcyjny, przemyślany zbiór utworów, które nie tylko bawią, łatwo wpadają w ucho młodego słuchacza, ale przede wszystkim uczą zdrowego, mądrego i ekologicznego trybu życia. Piosenki te są znakomitym materiałem dydaktycznym dla wychowawców i pedagogów w szkołach i przedszkolach, a także dla rodziców i opiekunów. Mądre a zarazem niebanalne teksty, oraz melodyjne kompozycje są kluczem do kreatywnego sięgania po naukę i pochłaniania wiedzy przydatnej w życiu. „Mądrowskazy” (2020), jako dziesiąta, jubileuszowa płyta jest podsumowaniem, uzupełnieniem i naturalną kontynuacją Dziecięcej Trylogii Muzycznej.

W roku szkolnym 2014/2015 piosenka "Nie ma jak dom" znalazła się w Elementarzu XXI w. (wydawca Nowa Era) i trafiła do wszystkich trzecioklasistów w Polsce. W roku szkolnym 2017/2018 „Piosenka o prawach dziecka” znalazła się w podręczniku szkolnym dla klasy 2 (wydawca Operon). Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne dołącza piosenki zespołu do materiałów dydaktycznych dla nauczycieli.