„13 marca 2020 r., kiedy ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, nasz pędzący świat się zatrzymał, drzwi do instytucji kultury zamknięto do odwołania. Otoczenie dawnego Składu Solnego ogarnęła niespotykana wcześniej cisza i spokój.

Wokół zapanowała pustka. Na ulicy, w kulturze i życiu. Hasztag #zostańwdomu i wozy policyjne nawołujące do pozostania w zamknięciu sprawiały, że człowiek bał się wyjść na ulicę. Idąc do sklepu po chleb czuł się nieswojo. Większość projektów i prac, w które każdy z nas był zaangażowany została z dnia na dzień odwołana lub przesunięta w czasie. Tymczasem pojawił się też oddech, którego żyjąc w mieście często brakowało, do swobodnego zanurzenia się w tworzeniu. Dla wielu z nas był to czas z jednej strony biedny, ale z drugiej wyjątkowy i pełen swoistego piękna, właśnie dlatego, że nic się nie działo…

Po tygodniu od ogłoszenia stanu epidemii postanowiłem tę pustkę w przestrzeni miejskiej i działalności kulturalnej nieco zagospodarować i oswoić, gdyż życie w pracowniach dawnego Składu Solnego toczyło się dalej.

Mając na wyciagnięcie ręki obrazy najbliższych sąsiadów, plac przed budynkiem niebędący już samochodową dżunglą i okno Wiewiórki, zainicjowałem cykl tygodniowych wystaw jednego obrazu kolejnych artystów z dawnego Składu Solnego. Z Piotrem Bogatką zaadaptowaliśmy przestrzeń przy wejściu do budynku. Wycięta krata i odmalowane okno, oświetlenie schowane za kartonową chmurką, schody z palet do okna (skradzione nam 2-krotnie), złoty stojak, to była nasza nowa galeria. Proste i niskobudżetowe rozwiązania stworzyły sytuacje do jednoosobowego obcowania ze sztuką, zgodnego z wytycznymi sanitarnymi czasu pandemii. Bez większego planu, z tygodnia na tydzień, docierałem do następnej sąsiedzkiej pracowni, by pozyskać kolejny obraz do ekspozycji w oknie. Dzieła były dostępne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Finalnie od marca do czerwca 2020 roku powstało 13 tygodniowych wystaw, w których wzięli udział artyści wizualni rezydujący w dawnym Składzie Solnym. Wystawy prezentujące publiczności prace kolejnych rezydentów Składu, są nadal kontynuowane w oknie Wiewiórki”.

Bartolomeo Koczenasz, kurator wystawy

Artyści biorący udział w wystawie:

Piotr Bogatka, Basia Budniak, Justyna Gryglewicz, JadziaOne, Piotr Jakubowicz, Mateusz Jarecki, Stanisław Koba, Bartolomeo Koczenasz, Bogumił Książek, Cecylia Malik, Maruna / Dawid Polony, Mikołaj Rejs, Maria Wasilewska, Agnieszka Wozowicz, Jakub Wozowicz.

______________

Organizator / miejsce wystawy: Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall przy CKiS w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1, www.ckiskrzeszowice.pl

Partner: CSW Wiewiórka

Patronat honorowy: Burmistrz Gminy Krzeszowice

Patronat medialny: Radio Kraków

Wernisaż: 5 listopada 2021, godz. 19.00

Wystawa czynna do: 19 grudnia 2021

Godziny otwarcia Galerii: WT-CZW 9.00-16.00, PT 9.00-18.00, ND 9.00-14.00

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Krzeszowice