363 lata temu ludzie nie znali elektryczności. W żyrandolach i kinkietach płonęły świece. Vauxhall był synonimem rozkoszy od Londynu po Krzeszowice …

Od końca XVIII wieku w krzeszowickim Pałacu Vauxhall prezentowano wielką sztukę i organizowano jeszcze większe bale …

Tak ten przyjemny czas wspomina niejaki Leopold de La Fontaine:

„[W Krzeszowicach] wystawiony iest dla zabaw i rozrywek Pacyentów przez Architekta Królewskiego Jmć Pana Humberta nowy cale murowany Dom, czyli Foxhal. Ten ma na dole i w górze Salę wielką we szodku, i niektóre poboczne pokoie z obu stron, w których Bilard stoi; i różne w nich dostać można pośiłki, iako to kawę, herbatę, czokolate, tóżne gatunki wina, owoce, lemoniadę, orszadę, puncz i. t. d. Często w tych Salach iest muzyka, i Pacyenci wraz z temi którzy przyieżdzią ich nawiedzić, bawiąc się tańcami Tu iest dla Mieszkańców Krakowskich miley zabawki mieysce, bo co Niedziela i Swięto, wszyscy ztamtęd tu ciągnął, częścią dla przeiażdzki, częścią też i dla zabawy. Przy tym Foxhalu iest Ogrod kasztanami założony, który w czasie gdy drzewa się rozrosną, i cień wydadzą, miłym spoczynkiem i zabawą dla każdego będzie”.

Zapraszamy na wystawę wszech czasów, pod dostojnym tytułem „ŻYRANDOLE i KINKIETY” !!!

Znani artyści sztuki polskiej rozprawią się z historią oraz przestrzenią krzeszowickiego Foksalu …

i stanie się jasność !

___

Artyści biorący udział w wystawie: Underground Krakowski: Adam Rzepecki, Piotr Lutyński, Zbigniew Libera, Jerzy Kosałka; CSW Wiewiórka: Cecylia Malik, Bartolomeo Koczenasz, Bogumił Książek

Kurator wystawy: Kamil Kłeczek

___

>>> Po wernisażu wystawy zapraszamy na koncert performatywny grupy RDZEŃ 69, który odbędzie się w Parku im. A. Bogackiego w Krzeszowicach o godz. 20:30.

(skład zespołu: Ewa Wiosna Libera – saksofon, Zbigniew Libera – perkusja, Adam Rzepecki – perkusja lodowa, Piotr Lutyński – skrzypce, Fryderyk Lutyński – pianino elektroniczne, Grzegorz Kosowski – gitara elektryczna, Anna Chmiel – wizualizacje)

 __

Wystawa: Underground Krakowski & CSW Wiewiórka | Żyrandole i kinkiety

Organizator / miejsce wystawy: Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1

Wernisaż: 13 maja 2023, godz. 19.00

Wystawa czynna do: 31 lipca 2023

___

Patronat honorowy: Burmistrz Gminy Krzeszowice

Patroni medialni: Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, Artinfo.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.