S jak Stanley Kubrick i Sorrentino. S jak siostry w filmie Woody’ego Allena. S jak seryjny morderca. S jak sangria, sztuka, szmal i smutny klown. Po prostu: S - jak szaleństwo.

 

W piątek, 10 lipca, w Kinie Pod Baranami, rozpocznie się drugi tydzień wakacyjnego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie. Na ekranie szereg tytułów w różnorodny sposób odnoszących się do tematyki szaleństwa oraz prawdziwa plejada gwiazd: Cate Blanchett i Willem Dafoe (oboje w dwóch filmach!), Jessica Chastain, Joaquin Phoenix, Jack Nicholson, Zac Efron oraz Sebastian Fabijański. Bilety w cenie 9 zł.

 

Drugi tydzień Kinobrania to podróż ku szaleństwu. Pozbawiona reguł i ograniczeń, prowadząca do niezbadanych zakątków ludzkiej duszy. Czasem niebezpieczna, czasem hipnotyzująca, lecz każdorazowo dostarczająca niezapomnianych emocji.

 

Dynamiczny bohater filmowy nie zawsze zmierza w stronę światła. Bywa, że stopniowo osuwa się w szaleństwo i pogrąża we własnym, przerażającym świecie. Tego rodzaju mechanizm dobrze znają główni bohaterowie filmu Lighthouse (w ich rolach Robert Pattinson i Willem Dafoe) tkwiący w odizolowanej latarni morskiej, smaganej bezlitosnym wiatrem oraz potężnymi morskimi falami. Willem Dafoe pojawi się także na ekranie jako holenderski malarz w filmie Van Gogh. U bram wieczności, w którym bezskutecznie będzie starał się pogodzić swoją ogromną artystyczną wrażliwość z odrzucającym inność społeczeństwem.

 

Pisząc o tracących zmysły bohaterach, nie sposób nie wspomnieć o należącym do klasyki kina Lśnieniu Stanleya Kubricka. Ta nieoczywista adaptacja powieści Stephena Kinga, rozgrywająca się w odciętym od świata, pustym hotelu jest jednym z najoryginalniejszych horrorów wszech czasów. Stanley Kubrick zadziwi widzów Kina Pod Baranami jeszcze jedną hipnotyzującą ekranizacją. Będzie to szokująca Mechaniczna pomarańcza powstała na podstawie książki Anthony'ego Burgessa, w której Malcolm McDowell łamie wszystkie zasady życia społecznego przy dźwiękach melodii Singin' in the Rain.

 

Rodzaj niezgody na pełną nierówności rzeczywistość cechuje tytułowego bohatera Jokera o twarzy wyróżnionego Oscarem za tę rolę Joaquina Phoenixa. Ten niespełniony komik staje się w filmie Todda Philipsa zarzewiem oddolnego ruchu społecznego, dążącego do obalenia niesprawiedliwego systemu. O walce z bezduszną, biurokratyczną machiną wiele wie także młodziutka Benii (zachwycająca Helena Zengel) z filmu Błąd systemu, niejednokrotnie wyrażająca swój sprzeciw przeraźliwym krzykiem i napadami agresji. Tymczasem grany przed Zaca Efrona Podły, okrutny, zły doskonale wie jak wykorzystać słabość państwa i organów ścigania. Czarujący, inteligentny i przystojny mężczyzna z powodzeniem ukrywa swoją podwójną tożsamość oraz popełniane przez siebie okrutne zbrodnie.

 

W programie drugiego tygodnia Kinobrania znalazł się także pulsujący energią Climax Gaspara Noé (Love, Wkraczając w pustkę), w którym zwykła próba taneczna przemienia się w rozpalającą zmysły narkotyczną orgię. Pokrewne spojrzenie na filmową formę demonstruje Mowa ptaków – najnowsze dzieło Xawerego Żuławskiego (Wojna polsko-ruska), powstałe na podstawie scenariusza jego zmarłego ojca. To nowatorski, kontrowersyjny, nasycony dzikością i autoironią film, pełen odważnych kreacji aktorskich. Ponadto, swoją ogromną moc przyciągania zademonstruje Parasite Bong Joon-ho - znakomicie operujący przestrzenią oscarowy hit, który wprawia w osłupienie nawet najbardziej doświadczonych widzów.

 

Osobną grupę filmowych bohaterów stanowią postaci wyraźnie zagubione, szukające życiowej drogi. Dwukrotnie w tego rodzaju roli pojawi się Cate Blanchett grająca marzącą o wielkiej podróży architektkę w Gdzie jesteś, Bernadette? oraz przyzwyczajoną do luksusowego stylu życia gospodynię domową, która znalazła się na życiowym zakręcie (Blue Jasmine). Nową drogę odnaleźć musi także Molly Bloom, bohaterka Gry o wszystko, zmuszona porzucić sportową karierę z powodu kontuzji. Poszukując alternatywnego źródła utrzymania, grana przez Jessicę Chastain dziewczyna, zaczyna organizować nielegalne rozgrywki pokerowe czym ściąga na siebie uwagę FBI. Dopełnieniem galerii bohaterów “poszukujących” jest dekadencki Jep Gambardella z kultowego Wielkiego piękna Paolo Sorrentino. Wspólny spacer po tajemniczych uliczkach Wiecznego Miasta w towarzystwie Jepa jest gwarantem zachwytów, wzruszeń, refleksji i szalonej zabawy do samego rana.

 

 

„S jak Szaleństwo” to także tytuł specjalnej kolekcji siedmiu filmów, dostępnych od 10 lipca w wirtualnej sali Kina Pod Baranami, na www.e-kinopodbaranami.pl. Zestaw oferuje zarówno pełne humoru i ekscentrycznych postaci przykłady commedia all'italiana, zachwycające malarskością kadry oraz pewien gorzki komentarz na temat współczesnego zakłamania.

 

Świetnymi propozycjami na czas wakacyjnego odpoczynku są dzieła Paolo Virzì’ego: Magiczne noce i Zwariować ze szczęścia z lekkością portretujące niezwykłe perypetie swoich bohaterów podejrzanych o zabójstwo oraz uciekających ze szpitala psychiatrycznego. Znakomitym uzupełnieniem prezentowanego w ramach Kinobrania filmu Van Gogh. U bram wieczności jest polsko-brytyjski Twój Vincent. Ta nominowana do Oscara hybrydyczna animacja, nawiązująca wyglądem do stylu obrazów holenderskiego malarza, jest imponującym popisem ludzkiej kreatywności. Malarskość formy cechuje także najnowszą filmową adaptację Makbeta Williama Szekspira, spowitą mgłą, mrokiem, umorusaną krwią i błotem. Na ekranie m.in. Michael Fassbender i Marion Cotillard. Zachwycające bogactwem barw i kompozycją kadry pojawiają się w filmie Anioł, opartym na prawdziwej historii seryjnego mordercy grasującego w Buenos Aires w latach 70-tych. Na deser warto sięgnąć po Party Sally Potter – błyskotliwą satyrę na postępową brytyjską elitę, prowokującą do refleksji na temat demokracji oraz pełen energetyzujących pojedynków sportowych, tenisowy film Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem.

 

 

Bilet na każdy film w cenie 9 złotych.

(Z wyjątkiem “Pięciu strzałów w dziesiątkę”, czyli 5 filmowych hitów po 10 zł.)

 

 

Wakacyjny festiwal Letnie Tanie Kinobranie to nie tylko tradycyjne projekcje kinowe, ale również seanse pod gwiazdami w przestrzeni renesansowego Pałacu pod Baranami oraz akcja Zbieraj KINO (osiem obejrzanych filmów to jeden bilet gratis). Po emocjonujących pokazach filmowych, na widzów czekać będzie strefa relaksu z wygodnymi leżakami na tarasie Kina.

 

Seanse w kinie odbędą się z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych. Na terenie Kina rozmieszczone są punkty odkażania rąk, a w salach kinowych dostępne będzie co drugie miejsce. Podczas wizyty w kinie nosimy maseczki zakrywające usta i nos.

 

Pełen wykaz tytułów oraz harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

 

Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

Wybrane polskie i zagraniczne filmy również z angielskimi napisami. 

 

W Pizzerii Vicenti (wszystkie lokalizacje) - dla widzów Kinobrania (za okazaniem biletu kinowego) - 15% zniżki.

 

Oficjalny hasztag festiwalu: #Kinobranie2020

 

 

PROGRAM:

 

TYDZIEŃ 2. (10-16 lipca) S jak SZALEŃSTWO

 

BLUE JASMINE | BLUE JASMINE (Woody Allen) US 2013, 98’ EN       

BŁĄD SYSTEMU | SYSTEMSPRENGER (Nora Fingscheidt) DE 2019, 126' DE 

CLIMAX | CLIMAX (Gaspar

Noé) FR 2018, 97’ FR/EN 

GDZIE JESTEŚ, BERNADETTE? | WHERE'D YOU GO, BERNADETTE (Richard Linklater) US 2019, 109' EN

GRA O WSZYSTKO | MOLLY'S GAME (Aaron Sorkin) US 2017, 140' EN                  

JOKER | JOKER (Todd Phillips) US 2019, 122' EN          

LIGHTHOUSE | THE LIGHTHOUSE (Robert Eggers) CA/US 2019, 109’ EN              

LŚNIENIE | THE SHINING (Stanley Kubrick) US/GB 1980, 120' EN

MECHANICZNA POMARAŃCZA | A CLOCKWORK ORANGE (Stanley Kubrick) GB/US 1971, 136’ EN                     

MOWA PTAKÓW | BIRD TALK (Xawery Żuławski) PL 2019, 138’ PL 

PARASITE | GISAENGCHUNG (Bong Joon-ho) KR 2019, 132' KR 

PODŁY, OKRUTNY, ZŁY | EXTREMELY WICKED, SHOCKINGLY EVIL AND VILE (Joe

Berlinger) US 2019, 108' EN           

VAN GOGH. U BRAM WIECZNOŚCI | AT ETERNITY'S GATE (Julian Schnabel) US 2018, 110' EN/FR       

WIELKIE PIĘKNO | LA GRANDE BELLEZZA (Paolo Sorrentino) IT/FR 2013, 144'

IT/JP/ES/ZN           

 

E-KINOBRANIE - FILMY DO ZOBACZENIA ONLINE

od 10 lipca na e-kinopodbaranami.pl

 

ANIOŁ | EL ÁNGEL (Luis Ortega) AR/ES 2018, ES

BORG/MCENROE. MIĘDZY ODWAGĄ A SZALEŃSTWEM | BORG MCENROE (Janus Metz Pedersen) DK/FI/SE 2017, 108’ EN/SE/FR/DE/ES 

MAGICZNE NOCE | NOTTI MAGICHE (Paolo Virzì) IT 2018, 125’ IT

MAKBET | MACBETH (Justin Kurzel) FR/US/GB 2015, 113’ EN

PARTY | PARTY (Sally Potter) GB 2017, 71’ EN

TWÓJ VINCENT | LOVING VINCENT (Dorota Kobiela, Hugh Welchman) PL/GB 2017, 95’ EN

ZWARIOWAĆ ZE SZCZĘŚCIA | LA PAZZA GIOIA (Paolo Virzì) FR/IT 2016, 118’ IT

 

PARTNERZY:

 

Pałac Pod Baranami

AQL Events

Fundacja New Era Art

Krakowska Żegluga Pasażerska - Cruises in Cracow

Krakowska Grupa Amnis

Pizzeria Vicenti

Polski Instytut Sztuki Filmowej

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

Europa Cinemas

 

PATRONI MEDIALNI:

 

Radio Kraków

Off Radio Kraków

Gazeta Wyborcza

Co Jest Grane24

Karnet

Magiczny Kraków

Magazyn Filmowy

Portal Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Szwedzki Stół Filmowy 

 

KINO POD BARANAMI

Rynek Główny 27

30-010 Kraków

12 423 07 68

www.kinopodbaranami.pl

www.e-kinopodbaranami.pl