Radio Kraków

ogród

Niewiele krzewów może rywalizować z hortensjami

  • date_range 2015-06-11
Niewiele krzewów może rywalizować podczas kwitnienia z pięknymi hortensjami, które kwitną od czerwca do września i mogą rosnąć w półcieniu, a nawet cieniu. Hortensje pochodzą z południowej i wschodniej Azji (Chiny, Japonia, Korea, Himalaje, Indonezja), Ameryki Północnej i Południowej. Lubimy je głównie z powodu kwiatów, pojawiających się pod koniec czerwca lub na początku lipca i zdobiących rośliny aż do jesieni. Niektóre mają także ładnie przebarwiające się jesienią ulistnienie.

Lilia dolin - jak uprawiać konwalie

  • date_range 2015-05-22
Konwalie to niewymagające i odporne na mróz byliny – rozrastają się dzięki kłączom, tworząc duże łany. W dobrych warunkach mogą nawet zagłuszyć inne rośliny, bo potrafią się rozplenić niby perz. Potrzebują miejsca ciepłego, półcienistego i wilgotnego, można je sadzić pod drzewami (nawet orzechem włoskim), czyli tam, gdzie niewiele roślin da sobie radę z powodu niedoboru światła.

Lokatorzy na naszych balkonach

  • date_range 2015-04-30
Maj to miesiąc miłości - również dla wielu ptaków. Na naszych balkonach pojawiają się gruchające pary. Jak się pozbyć tych - często nieproszonych - lokatorów?

Ozdabiamy nasze balkony i tarasy

  • date_range 2015-04-24
To jedna z najprzyjemniejszych czynności wiosennych związanych z naszymi tarasami i balkonami – decydowanie o tym, jakie rośliny będą nam umilały wypoczynek. Wybór odmian i gatunków jest tak ogromny, że co roku możemy mieć zupełnie inny zestaw, w innych kolorach.

Sadzimy rośliny z gołymi korzeniami

  • date_range 2015-04-17
Wczesnowiosenne sadzenie roślin z odkrytym korzeniem dotyczy przede wszystkim drzewek owocowych (jabłonie, grusze, śliwy, orzechy itp.), a także krzewów – porzeczki, agrestu, malin, jeżyn, leszczyn. O tej porze roku zakładamy także żywopłoty z ligustrów, berberysów, tawuł, a także grabów, klonów, czy buków. Z odkrytymi korzeniami kupujemy też róże, śnieguliczki, forsycje, jaśminowce, a więc rośliny, które mnoży się przez sadzonki.

Pomidory - zdecydowanie ciepłolubne warzywa

  • date_range 2015-04-13
Potrzebują ciepła nie tylko w okresie dojrzewania owoców, ale podczas całego okresu wegetacji, czyli od momentu wysiania nasion. Dlatego, jeśli chcecie uprawiać pomidory w ogrodzie albo w skrzynkach czy donicach na tarasie, musicie pomyśleć o tym już dziś i wysiać je w domu, aby spokojnie mogły urosnąć.

Sprzątamy w ogrodzie po zimie

  • date_range 2015-03-24
Zima minęła i tak marzymy, by trawnik szybko się zazielenił. Tymczasem murawa gdzieniegdzie pożółkła i straszą puste miejsca. Co robić? Nie załamujmy rąk. Wszystkie szkody, jakie wyrządziła zima, da się naprawić. Najlepiej ułożyć plan działania i przystąpić do jego realizacji punkt po punkcie.

Kilka rad, jak zadbać o ogród wiosną

  • date_range 2015-03-13
Czy macie Państwo już swoje pierwsze doniczkowe dekoracje z wiosennymi roślinami kwitnącymi? Niech pojawią się w nich pędzone rośliny cebulowe, bratki, stokrotki, pierwiosnki i niech zdobią miejsca, gdzie mamy okazję obserwować je z bliska – ustawmy je przy oknie balkonowym, przed wejściem do domu, na zewnętrznym parapecie kuchennym.

Wysiew kwiatów czas zacząć

  • date_range 2015-03-06
W lutym wysiewamy: begonię wiecznie kwitnącą i petunię. Na przełomie lutego i marca: żeniszek, lobelię, werbenę, gatunki jednoroczne szałwii i celozję. Pod koniec marca wysiewamy do pojemników: kleome ciernistą, kosmos, ostróżki, groszek pachnący, aminek, szałwię otwartą, szałwię błyszczącą oraz szałwię powabną, drakiew, cynię, tabakę ozdobną, rudbekię i oczywiście przeróżne odmiany słoneczników.

W audycji "Zielono mi": zadbajmy o nasze azalie

  • date_range 2015-02-06
Zanim zakwitną azalie gruntowe, możemy w domach gościć ich azaliowe kuzynki, wywodzące się z chińskiego gatunku Rhododendron simsii, którym w naszych ogrodach zimą jest za zimno.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię