Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Gala "Giganci Motorsportu" w Radiu Kraków

Znamy już wszystkich zdobywców tytułu "Gigantów Motorsportu". Podczas pierwszej Gali „Gigantów”, która odbyła się w siedzibie Radia Kraków 3 lutego 2023 r. nagrody otrzymało w sumie dziesięciu sportowców. Tytuł platynowego Giganta Motorsportu odebrali Sobiesław Zasada, Longin Bielak, Janusz Szerla, Rafał Sonik i Kajetan Kajetanowicz. Z kolei złoty laur Giganta Motorsportu trafił do Bartosza Ostałowskiego, Macieja Serafina, Marceliny Czepiel, Wojciecha Wody i Miłosza Żyznowskiego. Najstarszy nagrodzony - Longin Bielak - ma obecnie 96 lat. Z kolei najmłodszy laureat to 11-letni Wojciech Woda.

posłuchaj materiału Bartłomieja Bujasa

„Gigant Motorsportu” to wyróżnienie ustanowione i przyznawane przez Radio Kraków zawodnikom motorsportowym za wybitne osiągnięcia sportowe, godną naśladowania postawę propagującą bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej. Jest to jedyna tego typu nagroda w Polsce skierowana do zawodników motorsportowych. Przyznajemy ją w dwóch kategoriach: złotej oraz platynowej. Sama nagroda to personalizowane, małe dzieło sztuki. Każda jest inna i została stworzona przez wybitnego projektanta i wykładowcę Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Fryderyka Zyskę, stale współpracującego z Redakcją Motoryzacyjną Radia Kraków.
Historia tego wyróżnienia rozpoczęła się w 2022 roku. Wówczas mikrofony oraz kamery Radia Kraków zarejestrowały program, którego gośćmi byli Sobiesław Zasada, Janusz Szerla oraz Kajetan Kajetanowicz. Trzech kierowców połączyły nie tylko sukcesy rajdowe, ale i miłość do klasycznej motoryzacji. Nazwę audycji „Giganci Motorsportu” wymyślił dziennikarz motoryzacyjny Radia Kraków, Marcin Małysz. Podczas spotkania na antenie Kajetan Kajetanowicz niespodziewanie podarował Sobiesławowi Zasadzie puchar zdobyty kilka dni wcześniej podczas 59. edycji Rajdu Barbórka Warszawska. Był to prawdziwy hołd złożony wielkiemu mistrzowi… przez drugiego wielkiego mistrza. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że był to pierwszy „Gigant”. Wydarzenie obiegło media i było szeroko komentowane, postanowiliśmy więc pójść o krok dalej i ustanowić przyznawane rokrocznie wyróżnienie.
Pierwszą galę „Gigantów Motorsportu” swoją obecnością zaszczycili między innymi: Maciej Michałowski - Dyrektor Biura Ministra Infrastruktury, Michał Sikora – Prezes Polskiego Związku Motorowego, Paweł Kucharczyk – Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, Katarzyna Dobrzańska – Junco – Sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Robert Prokschi – Członek Zarządu Steyr Puch Club Austria. Policję reprezentowali insp. Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu oraz mł. Insp. Maciej Rymar - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policjw Krakowie. Na spotkaniu gościli także liczni eksperci motoryzacyjni oraz reprezentacje Automobilklubów wraz z ich prezesami: Automobilklubu Krakowskiego, Automobilklubu Bieckiego, Automobilklubu Małopolskiego Krosno, Automobilklubu Stomil w Dębicy, Koła Ziemi Sanockiej, Auto Moto Klubu Limanowa , Myślenickiego Klubu Motorowego oraz Europejskiej Asocjacji Automobilerów.
Częścią Gali, którą prowadziła Dorota Rojek-Koryzna, było specjalne, nadawane na żywo, dwugodzinne wydanie magazynu „Radiostrada”. Spotkanie uświetnił koncert muzyki elektronicznej Marcina Jaglarza, legendarnego twórcy zespołu Jauntix.

Nagrodzeni Giganci Motorsportu:

KATEGORIA PLATYNOWA:
LONGIN BIELAK:
Jest posiadaczem 21 tytułów Mistrza i Wicemistrza Polski w wyścigach i rajdach samochodowych. Jest jedynym Polakiem, który startował z sukcesami aż dziesięciokrotnie w rajdzie Monte Carlo, a także 5-krotnie w rajdzie Acropolis. Posiada wszystkie najważniejsze odznaczenia sportowe, w tym tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu. W ubiegłym roku, mając 96 lat, jako pilot Sobiesława Zasady był uczestnikiem Wielkiej wyprawy Fiatów. Pokonał półtora tysiąca kilometrów Fiatem 126 między innymi wspinając się samochodem na wysokość 2,5 tysiąca metrów na alpejski Grossglockner. 
SOBIESŁAW ZASADA:
Zwycięzca 148 rajdów samochodowych. Kierowca fabryczny marek BMW, Porsche, Steyr-Puch, Mercedes. 
Bez wątpienia najwybitniejszy kierowca w historii motorsportu. 
Uczestniczył w najtrudniejszych rajdach świata. Jeden z najpotężniejszych i jednocześnie najbardziej skromnych przedsiębiorców w Polsce. W 2022 roku z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia produkcji Fiata 126 we Włoszech maluchem pokonał trasę Bielsko-Biała – Turyn w ramach Wielkiej Wyprawy Fiatów.
JANUSZ SZERLA:
Były futbolista, zawodnik I ligi AZS Kraków, kierowca fabryczny FSO SPORT. Jeszcze jako dzieciak chodził oglądać rajdy. Swoją karierę rozpoczął w 1974 roku i przez 10 lat w klasie Fiata 126 nie miał sobie równych. W 1986 roku wszedł do zespołu fabrycznego FSO SPORT, gdzie pokazał prawdziwy kunszt jeżdżąc Polonezem 2000 dosłownie na granicy wytrzymałości konstrukcji. Łącznie wystartował w 107 rajdach.
RAFAŁ SONIK
Jest współwłaścicielem spółki Gemini Holding , kierowca w rajdach terenowych w kategorii Quadów, zwycięzca Rajdu Dakar, dziewięciokrotny zdobywca Pucharu Świata, pięciokrotny mistrz Polski w rajdach enduro. 
Najlepszy polski quadowiec, na Polskiej scenie sześciokrotnie sięgał po mistrzostwo kraju w enduro i moto-crossie. Największe sukcesy odniósł jednak na arenie międzynarodowej. Liczne kontuzje, które towarzyszą tak ekstremalnemu sportowi, traktuje jako drogę do wzmocnienia. W ręce ma 28 śrub, ale wciąż nie przeszkadza mu to wygrywać z o połowę młodszymi konkurentami. 
KAJETAN KAJETANOWICZ:
Urodził się 5 marca 1979 roku, mieszka w Ustroniu. Zdaniem internautów jeden z pięciu najlepszych sportowców w naszym kraju. W swojej karierze wystartował w 175 rajdach. Trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy, czterokrotny Rajdowy Mistrz Polski, trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski. Wicemistrz Świata WRC2 2019 oraz II Wicemistrz Świata WRC3 2020 i 2022. Siedmiokrotny zwycięzca Rajdu Barbórka. Jest ambasadorem wielu kampanii społecznych między innymi na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
KATEGORIA ZŁOTA
BARTOSZ OSTAŁOWSKI:
Zdobywca światowego rekodru Guinessa w drifcie
MACIEJ SERAFIN:
Mistrz Europy w  Wyścigach Górskich 2022 w kategorii 5
MARCELINA CZEPIEL:
Mistrzyni Polski w wyścigach płaskich w kategorii D4 2000 N/A
WOJCIECH WODA:
Mistrz Polski w Kartingu w kategorii MINI ROK
MIŁOSZ ŻYZNOWSKI:
Mistrz Europy Juniorów w TRIALU
Autor:
Marcin Małysz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię