- A
- A
- A
Koncert z cyklu „Kolędujmy z Aniołami” w Radiu Kraków
Koncert z cyklu „Kolędujmy z Aniołami” w Radiu Kraków.Małopolski Oddział PFRON, Radio Kraków i TVP Kraków zapraszały na drugi koncert kolęd i pastorałek „Kolędujmy z Aniołami”. Kolędy i Pastorałki w programie „Hej kolęda, kolęda” tym razem zaprezentowali podopieczni Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo ze Starego Sącza oraz uczniowie szkół podstawowych. Gościem specjalnym koncertu był muzyk i kompozytor Grzegorz Płonka – uhonorowany tytułem „Człowieka bez barier” 2016 roku oraz Laureat I miejsca festiwalu muzycznego „Ślimakowe Rytmy”. Koncertowi towarzyszyła wystawa „Nie lada zima” prezentująca prace malarskie wykonane przez uczestników warsztatów plastycznych w Galerii „Stańczyk” Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.
Spektakl „Hej kolęda, kolęda”
Przedstawienie pod tytułem „ Hej kolęda , kolęda” zostało zrealizowane przez działający od 11 lat integracyjny teatrzyk muzyczny w ramach projektu współfinansowanego przez Gminę Stary Sącz z małych grantów. Nawiązuje do tradycji kolędniczych kultywowanych do dziś w obrębie lachowskiego folkloru. W spektaklu występuje 25 osób, w tym 12 podopiecznych Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” Stary Sącz.
O Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo Stary Sącz
- działa od stycznia 2006, posiada status OPP, zrzesza ok. 50 członków i ponad 100 podopiecznych’
- prowadzi - Środowiskowy Dom Samopomocy dla 38 uczestników i 10 klubowiczów,
- korzystając ze środków pomocowych z różnych źródeł prowadzi integracyjny teatr muzyczny w którym występują osoby niepełnosprawne i młodzież szkolna,
- w okresie letnim prowadzi„Galerię pod Gniazdem” gdzie odbywają się wystawy, warsztaty, pokazy, konkursy, koncerty i spotkania integracyjne,
- skutecznie propaguje paraoplimpijską dyscyplinę sportu o nazwie boccia, ze względu na jej walory sportowo-rehabilitacyjne,
- organizuje koncerty, m.in. Koncert Wdzięczności”, wycieczki , rajdy i imprezy związane z porami roku i kalendarzem,
- współpracuje ze szkołami, samorządami i różnymi instytucjami polskimi i słowackimi
- jest laureatem nagród: „Kryształy Soli” , „Złote Jabłko Sądeckie” ,statuetki „Misericords”, „Polonia Minor” , medalu 25-lecia PFRON.
Fot. Bartłomiej Jurecki, Tygodnik Podhalański
Grzegorz Płonka
Urodzony przedwcześnie, zdiagnozowany jako dziecko autystyczne żył w swoim hermetycznym świecie nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. Kiedy miał 14 lat okazało się, że przyczyną jego izolacji nie był autyzm tylko głęboki niedosłuch. Dostał aparaty słuchowe (później wszczepiono mu implant ślimakowy) i zaczął uczyć się mówić. Ale przede wszystkim wyszło na jaw, że pod głuchotą… skrywał się wielki talent muzyczny. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzył, że ten chłopak z głębokim niedosłuchem, z ogromnym opóźnieniem, nauczy się podstaw muzyki, nie mówiąc o czymś więcej. Mimo wszystkim Grzegorz osiągnął poziom gry i kompozycji, który Krzesimir Dębski nazwał „poziomem niektórych moich studentów”. Grzegorz wygrał festiwal muzyczny „Ślimakowe Rytmy” oraz został „Człowiekiem bez barier”. Tytuł ten co roku przyznaje się osobie, której sposób radzenia sobie z niepełnosprawnością, zdaniem Kapituły, jest wzorem postępowania dla innych.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
13:21
Sąsiedzi i odwiedzający są przekonani, że tę szopkę widać nawet z kosmosu!
-
13:13
IMGW ostrzega przed marznącymi opadami i gołoledzią
-
12:53
To może być najjaśniejszy dom w regionie. Liczba lampek przyprawia o zawrót głowy!
-
12:37
Najstarsza kolęda związana z ziemiami polskimi. Świąteczny skarb w Bibliotece Jagiellońskiej
-
12:00
To największa żywa szopka w regionie sądeckim
-
11:52
Żywa szopka w Biegonicach
-
11:10
Świąteczna atrakcja Tarnowa: żywa szopka u Bernardynów znów otwarta
-
11:00
Nie wiesz, którą książkę czytać w przerwie świątecznej? Podpowiadamy
-
10:57
Słońce nad Tatrami, ale na szlakach ślisko i niebezpiecznie
-
10:53
To nie był dobry początek drugiego dnia świąt na małopolskich drogach: dwa grożne wypadki
-
10:39
Jak aktywnie spędzić święta i spalić zjedzone kalorie? Na lodowisku
-
10:20
Elektryczne busy niegotowe, fiakrzy zostają. Zmiany na trasie do Morskiego Oka opóźnione
-
10:00
Po świętach nie wyrzucajmy jedzenia. Są proste sposoby, by je uratować
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze