Festiwal otworzył niedzielny koncert w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wieczór rozpoczął się od wykonania utworu "The Dream" Johna Cage'a. Tytułowy sen jest motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu. Tego wieczoru publiczność uwodził swoimi melancholijnymi skrawkami melodii islandzki duet Hildur Guðnadóttir & Skúli Sverrisson. Połączone siły austriackiego Radian i australijskiego The Necks swoimi improwizacjami na granicy jazzu i noise'u z niebywałą łatwością wprowadzały zgromadzonych w zbiorowy trans. Niedzielna noc swój ciąg dalszy miała jednak już w zupełnie innym miejscu.

Tradycją stało się już reaktywowanie i przypominanie przez UNSOUND przestrzeni, o których Kraków myśli rzadko lub wcale. Tętniący dziś życiem Hotel Forum wypełnił się światłem i muzyką dopiero przy okazji imprez wieńczących festiwal w 2012 roku. Dzięki UNSOUNDowym wydarzeniom odwiedzaliśmy miejsca, które na co dzień spełniają zupełnie inną funkcję i często są niedostępne. Tym razem ta specyficzna rewitalizacja dosięgnęła Domu Technika przy ul. Straszewskiego 28. Na parterze, w lokalu z charakterystyczną, olbrzymią witryną, znajduje się jadłodajnia, która na tydzień zamieniła się w najmodniejszy klub w mieście. W tym samym budynku swoją siedzibę ma krakowski oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich - trudno zatem o lepsze miejsce dla poszukującej muzyki elektronicznej. Festiwalowicze świętowali początek tygodnia pełnego wrażeń dzięki uprzejmości związanych z festiwalem DJów i porywającej, syntezatorowej potańcówki w wykonaniu Nowojorczyków z Xeno & Oaklander.

W ramach festiwalu wystąpią jeszcze m.in. Swans, Ben Frost, duet Jenny Hval & Susanna, legendarni Nurse with Wound, reaktywowany po 18 latach Księżyc, Zamilska, Alameda 4 i cała plejada artystów wytyczających nowe kierunki dla muzyki klubowej. Narodowy Teatr Stary nie tylko współorganizuje w tym roku zapowiadający się niezwykle ciekawie program paneli dyskusyjnych, ale zaprasza też na przygotowaną we współpracy z UNSOUNDem premierę przedstawienia "Ubu Król" Alfreda Jarry'ego, w reżyserii Jana Klaty. Po raz piąty na zlecenie UNSOUNDu brytyjski duet audio-wizualny Jigoku stworzył program projekcji filmowych. Starannie wyselekcjonowane filmy nawiązujące do motywu "The Dream" będzie można obejrzeć w Kinie Pod Baranami. William Burroughs i Brion Gysin stworzyli 60 lat temu Maszynę Snów, a instalacja Marka Fella doprowadziła ją do ekstremum. Instalacji łączącej wielokanałowy dźwięk ze światłem stroboskopowym będzie można doświadczyć w pachnącej nowością Cricotece.

 

Festiwal potrwa do 19 października. Szczegóły programu: www.unsound.pl

Wojciech Barczyński, jg