23-utworowy krążek to manifestacja muzyki, która towarzyszy mu od szóstego roku życia. Album zawiera także utwory, które podkreślają to, co ceni sobie najbardziej — wolność i życie na własnych warunkach.

Van Morrison mówi: — Byłem jeszcze w szkole, kiedy występowałem z zespołem skiffle — kilka gitar, tarka, basetla. Znałem już nagrania Lead Belly, więc kiedy usłyszałem „Rock Island Line” w wersji Lonniego Donegana, intuicyjnie zrozumiałem, co tworzy. Wiedziałem, że to jest to, co chcę robić. To było jak eksplozja, a ta płyta jest moim podejściem do utworów z tamtych czasów.

Utwór „Wish I Was An Apple On A Tree” dopełnił żwawą tarką i wokalnymi harmoniami. Na płycie znajduje się także ponadczasowy „Gypsy Davey”. Potężny wokal Morrisona i porywający saksofon uzupełniają bluesową gitarę w „Greenback Dollar”. Album zamyka „Green Rocky Road” — ludowa perełka i oda do życia trubadurów, rozsławiona przez Freda Neila i Dave’a Van Ronka oraz przedstawiona w filmie „Co jest grane, Davis?” (2013).

Kluczowi współautorzy albumu to Dave Keary (gitary), Pete Hurley (bas), Colin Griffin (perkusja) i Sticky Wicket (tarka). W pięciu piosenkach usłyszymy także obecnego ulubieńca brytyjskiego folku, Setha Lakemana grającego na skrzypcach.

Lista utworów:

1. Freight Train
2. Careless Love
3. Sail Away Ladies
4. Streamline Train
5. Take This Hammer
6. No Other Baby
7. Gypsy Davy
8. This Loving Light of Mine
9. In The Evening When the Sun Goes Down
10. Yonder Comes A Sucker
11. Travellin’ Blues
12. Gov Don’t Allow
13. Come On In
14. Streamlined Cannonball
15. Greenback Dollar
16. Oh Lonesome Me
17. I Wish Was An Apple On A Tree
18. I’m So Lonesome I Could Cry
19. I’m Movin’ On
20. Cold Cold Heart
21. Worried Man Blues
22. Cotton Fields
23. Green Rocky Road