Po "Two Saviors" z 2021 roku "Haunted Mountain" to jego trzeci album solowy. "Haunted Mountain” opowiada o miłości i... czymś innym. O czymś większym niż miłość, coś, co nie rzuca jej wyzwania, ale stoi w kontraście do niej. Uduchowienie lub kontemplacja. Meek mówi, że piosenki o miłości są najtrudniejsze do napisania. "Nie piosenki o rozstaniu, ale prawdziwe piosenki miłosne napisane na poważnie? To jest teraz tabu" - mówi. "Czasami można odnieść wrażenie, że wszystkie wspaniałe piosenki miłosne zostały już napisane".
560 mil od rodzinnego miasta Meek'a, Wimberly w Teksasie, Góry Franklina - lub bardziej czcigodnie nazwane Sierras de los Mansos - wznoszą się nad szczytami niekończących się akrów drzew pekanowych, które otaczają Sonic Round na granicy Tornillo, gdzie nagrano "Haunted Mountain". Piosenki zostały napisane w górach: przy zimnych źródłach w Serra de Estela w Portugalii, na zatopionym wulkanie Milos na Cykladach, Valle Onsernone w szwajcarskich Alpach (gdzie zrobiono zdjęcie na okładkę) i w paśmie Santa Monica, które Meek teraz nazywa domem – wszędzie tam, gdzie narodziła się jego nowa miłość.


Na "Haunted Mountain" miłość często przybiera naturalną formę - krople rosy w kryształowej kuli, zielone rzeki i trawy, łzy w butelce. Czasami staje się sztuczna - nastrojowe pierścionki, kolczyki, para dżinsów, motocykle i statki kosmiczne. Miłość jest tutaj świadomością, wchodzącą w interakcje z kochankami, witającą się z nimi, czasami obserwującą ich, czasami stającą się nimi. Wykracza poza romans, badając niewyczerpaną więź zadając pytanie czy jest formą magii? "Kiedy jesteś zakochany, zamieszkuje twoje otoczenie, ożywia nieożywione, ładując wszystko wokół ciebie poczuciem znaczenia" - mówi Buck. "I to nie tylko nowa miłość, ale także miłość wieloletnia".
 


Od czasu debiutanckiego albumu Bucka, jego podstawowy zespół pozostaje niezmienny - Adam Brisbin (gitara), Austin Vaughn (perkusja) i Mat Davidson (pedal steel). Około roku przed nagraniem "Haunted Mountain” dołączył do nich Ken Woodward (bas), a także brat Meeka, Dylan, który zagrał z nimi podczas sesji na pianinie i syntezatorach. Wyprodukowany przez Davidsona "Haunted Mountain" został nagrany i zmiksowany w dwa tygodnie przez Adriana Olsena, który również dograł dźwięki syntezatora modularnego, które można usłyszeć na całym albumie.
Jedną z intencji było stworzenie albumu hi-fi, który kontrastowałby z celowym podejściem lo-fi "Two Saviors", zachowując jednocześnie intymność. Nagrany na żywo na dwucalową taśmę, podczas gdy grupa grała razem w jednym dużym pokoju, bez słuchawek. Według słów Davidsona, "muzyka tutaj jest wyrazem grupy. Poprosiłem o tę pracę, ponieważ czułem, że nie powinniśmy sprowadzać kogoś spoza zespołu. Poza tym jedynym moim osobistym pragnieniem było to, abyśmy mogli eksplorować przestrzeń, abyśmy pozwolili muzyce otworzyć się i zwolnić w przeciwieństwie do poprzednich płyt - nie pod względem tempa, ale raczej ogólnego ruchu, informacji między uderzeniami".
Meek uważa, że nie wszystkie wielkie piosenki miłosne zostały jeszcze napisane. Pomiędzy wierszami "Haunted Mountain" słyszymy, że miłość, w każdej postaci, jest tworzeniem domu od wewnątrz – na zawsze opuszczając jeden, aby znaleźć inny.
Tytułowy singiel "Haunted Mountain" opiera się na delikatnych tekstach napisanych przez Meeka i Jolie Holland, która również pochodzi z Teksasu i jest współautorką pięciu z 11 piosenek na tym albumie. Pierwsze dwie zwrotki i refren zostały napisane przez Holland jako pieśń miłosna do góry Shasta w północnej Kalifornii, a ostatnia zwrotkę napisał Buck Meek, szukając zrozumienia z naturą. "Chodzi o bycie pokornym wobec rzeczy, z których czerpiesz moc, tylko w tym momencie zaczyna się prawdziwa, uczciwa relacja" - mówi. Napędzany nieskazitelną chemią jego zespołu, "Haunted Mountain" jest prezentowany wraz z wyreżyserowanym przez Rileya Engemoena teledyskiem, który oddaje magię grupy w studiu.


Lista utworów:

1. Mood Ring
2. Haunted Mountain
3. Paradise
4. Cyclades
5. Secret Side
6. Didn’t Know You Then
7. Undae Dunes
8. Where You’re Coming From
9. Lullabies
10. Lagrimas
11. The Rainbow