Od początku istnienia grupy jej filarami są Ania Zalewska i Marcin Ciurapiński. Harmonia głosów Ani i Marcina jest niepowtarzalna i natychmiast rozpoznawalna. Muzykę zespołu określa się mianem przebojowego rocka nawiązującego do tradycji lat 60., oraz gitarowej muzyki angielskiej z lat 90. Jednak z czasem Big Day pokazał, że posiada własny, wypracowany i rozpoznawalny styl — po prostu styl zespołu Big Day.

Śmiało można dziś stwierdzić, że byli jednym z najważniejszych zespołów polskiej sceny rockowej lat 90. Mają na koncie osiem płyt autorskich i dwa albumy „Best of” - jeden w cyklu „Niepokonani” i drugi w specjalnej serii dla Empiku. Obecnie grupa z ponad 30-letnim stażem niezmiennie koncertuje i prezentuje kolejny, dziewiąty album studyjny zatytułowany: „Na koniec gwiazd”.

Album promowany dwoma singlami: „Kocham cię kolejny rok” oraz „Na koniec gwiazd”, którymi grupa po wielu latach przypomina o sobie słuchaczom, jednocześnie udowadniając, że trudno jest ich pomylić z jakimkolwiek innym zespołem.

Zespół tworzą:


Anna Zalewska-Ciurapińska - wokalistka;
Marcin Ciurapiński — wokalista, basista, producent muzyczny;
Piotr Szymański — gitarzysta;
Paweł Pająk — perkusista.

Krótka historia Big Day

Rok 1993 dla zespołu rozpoczął się występami w ramach "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” i zaowocował wydaniem debiutanckiej płyty "W świetle i we mgle". W roku 1994 odbyła się pierwsza duża trasa koncertowa wraz z zespołem Hey, występ na festiwalu w Opolu oraz samodzielna, duża trasa klubowa w największych miastach w Polsce.

Nagroda miesięcznika "Tylko Rock" za najlepszy debiut płytowy i nominacja do nagrody "Fryderyk '94" w kategorii debiut roku były zwieńczeniem sukcesów. Kolejna płyta została entuzjastycznie odebrana przez media i słuchaczy, a piosenki takie jak "Przestrzeń", czy zagrany z pazurem cover Czerwonych Gitar "Gdy kiedyś znów zawołam Cię", śpiewała cała Polska. Zespół bardzo dużo koncertował, a krążek "Kalejdoskop" wydany w 1995 roku został nagrodzony złotą płytą za sprzedaż ponad 100.000 egzemplarzy w pierwszym roku sprzedaży. Kolejne lata to kolejne przeboje, a płytą "Dzień Trzeci" (1996) Big Day ugruntował swoją pozycję na rynku. Między innymi zagrał niecodzienny koncert na dachu rejestrowany przez telewizję i po raz kolejny pojawił się na opolskim festiwalu.

Rok 1997 przyniósł wraz z płytą "Iluminacja" wielki hit "W dzień gorącego lata", który do dziś, mimo upływu lat, nieustannie grany jest przez wszystkie stacje radiowe w kraju. Z kolei wydany w 1999 roku album "To była bardzo długa noc" przez dziennikarzy muzycznych uznany został za najbardziej dojrzały muzycznie w historii zespołu. Rok 2000 to nowe wyzwania. Zespół w przerwie sezonu koncertowego bierze udział w filmie Janusza Kijowskiego "Kameleon", gdzie udzielili się w roli statystów na ekranie. W filmie można również usłyszeć wiele piosenek z repertuaru grupy. W 2001 roku ukazuje się CD "The best of Big Day", a muzycy pracują nad kolejnym materiałem. Efektem jest płyta pt."6" wydana na przełomie 2003/2004 roku.

15-lecie Big Day przypada na rok 2007, wtedy to muzycy odbywają serię koncertów w największych rozgłośniach radiowych w Polsce. Kolejny album - "Prawie proste piosenki" pojawia się na rynku rok później. W październiku 2012 roku ukazuje się krążek zatytułowany "Nasza fala". To najwyżej oceniany z ostatnich albumów zespołu. Pozytywne reakcje mediów i fanów są dla muzyków najlepszą nagrodą. W maju 2016 nakładem Universal Music Polska ukazały się zremasterowane pierwsze cztery albumy grupy.

W 2017 roku ukazuje się kolejna płyta "Best of" z największymi przebojami. W sierpniu tego roku Big Day jubileuszowym koncertem w Olsztyńskim Amfiteatrze wraz ze swoimi gośćmi świętuje 25-lecie. W roku 2019 zespół po raz kolejny zaprezentował się publiczności Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W roku 2022 Big Day „zalicza” kolejną rocznicę, gdy mija 30 lat od ich pierwszego koncertu.

Lista utworów:

1. Kocham cię kolejny rok
2. Na koniec gwiazd
3. Czego mogę nie wiedzieć
4. Ktoś oprócz nas
5. Niebezpiecznie nielogiczna
6. Świat zupełnie nowy
7. Falując na głos
8. Wolne myśli nocą
9. Za cały świat
10. Niby was niby nas