Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Urszula Wolak poleca: „Irlandczyk”

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2019.11.22 08:50 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:11 )
Intrygującą podróż tajnymi szlakami przestępczości zorganizowanej, mechanizmy działania mafii, złożone konflikty i powiązania ze światem polityki – prawdziwie męska rzecz, czyli do kin wszedł właśnie długo oczekiwany film Martina Scorsese zatytułowany „Irlandczyk”. To historia oparta na faktach, odwołująca się do jednej z największych nierozwiązanych zagadek w historii USA, jaką było zniknięcie owianego legendą przewodniczącego związków zawodowych Jimmy'ego Hoffy. Świat przedstawiony w powojennej Ameryce oglądamy z perspektywy Franka Sheerana — weterana II wojny światowej, kanciarza i zabójcy na zlecenie, który miał na swoim koncie nie tylko świetlaną przeszłość, ale też współpracował z najsłynniejszymi kryminalistami stulecia. W rolach głównych: Roberta De Niro, Ala Pacino i Joe Pesci.

fot: Materiały prasowe

Film trwa bez mała trzy i pół godziny, ale to czas – gwarantuję – dobrze zainwestowany w siedzenie w kinowym fotelu przed wielkim ekranem. Mocną stroną opowieści Scorsese jest bowiem nie tylko efektowna, epicko prowadzona narracja, ale także momenty, w których reżyser odsłania kameralne wątki „Irlandczyka” skupiając się na takich tematach jak utrata pamięci przez bohatera, przemijanie, przyjaźń, lojalność czy konfrontacji wyobrażeń z rzeczywistością.

Znawcy i miłośnicy kina Scorsese bez trudu zauważą, że w „Irlandczyku” reżyser przedstawia świat, o którym już nieraz opowiadał w swoich filmach - kreował go i bardzo dobrze poznał. Dziś jednak patrzy na niego z innej, bardziej intymnej perspektywy. Jako twórca odsłania dość nieznane oblicze. Dowodzi tego nie tylko rozbudowany świat wewnętrznych przeżyć głównego bohatera w „Irlandczyku”, ale także sposób portretowania jego relacji z córką.

 

 

 

Urszula Wolak

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię