|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Na antenie Radia Kraków odbyła się premiera "Serca ciemności" wg Josepha Conrada

Na premierę "Serca ciemności" zaprosiliśmy wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Wydawnictwem Literackim.

Jacek Dukaj o pracy nad "Sercem ciemności"

Fot. Marek Lasyk


W studiu Radia Kraków premiera "Serca ciemności". W ten sposób celebrujemy zakończenie Roku Josepha Conrada i finał jubileuszowych wydarzeń 90-lecia pierwszego sygnału Radia Kraków. 160. rocznicę urodzin pisarza uświetniliśmy oryginalną interpretacją jego najsłynniejszej powieści "Heart of Darkness".

Wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym zaprosiliśmy Państwa na premierę słuchowiska pt. "Serce ciemności", na podstawie autorskiego spolszczenia, którego dokonał jeden z najciekawszych polskich pisarzy Jacek Dukaj.

"Kiedy czytamy w 2017 roku "Serce ciemności", czytamy inną książkę niż Brytyjczycy w roku 1899. Te same zdania otwierają w nas inne przeżycia. Inne słowa klucze pasują bowiem do czytelników coraz odleglejszych od świata i kultury oryginału. Wszystko trzeba zmienić, aby najważniejsze – przeżycie zadane przez autora – pozostało takie samo. Projekt-obsesja, wyzwanie, które prześladowało Jacka Dukaja od kilkunastu lat, a zarazem eksperyment z przekładalności prozy i przeżycia. To nie jest nowe tłumaczenie, to coś znacznie więcej." - komentują redaktorzy Wydawnictwa Literackiego.

Zaprosiliśmy do współpracy dwu niezwykłych aktorów: Jana Nowickiego i Jerzego Trelę. Trela jest tegorocznym laureatem Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej, obaj artyści stworzyli w naszym radiowym teatrze niezliczone kreacje pod opieką reżyserską patronki naszego studia.  

Reżyserii "Serca ciemności" podjęła się jedna z najzdolniejszych reżyserek młodego pokolenia Małgorzata Warsicka.
- Przygotowując się do pracy zawsze szukam muzyczności w tekście. Tym razem doświadczenie jest wyjątkowe, ponieważ tekst Conrada ma charakter bardzo mroczny. Wymowa słuchowiska przede wszystkim będzie jednak zależeć od aktorskich interpretacji Jana Nowickiego i Jerzego Treli.  

Oryginalną muzykę do słuchowiska skomponował na nasze zamówienie twórca muzyki instrumentalnej, wokalnej i teatralnej Karol Nepelski. - To piękne i poetyckie tłumaczenie Conrada - ocenia przekład Dukaja Karol Nepelski. - Od pewnego czasu eksperymentujemy z Małgorzatą Warsicką z muzyką i słowem w teatrze. Słuchowisko to dla nas idelany poligoń twórczych działań. Co istotne, sięgamy także po instrumenty o rodowodzie afrykańskim, tak by dobrze wybrzmiał kontekst tej powieści. 

W słuchowisku udział wzięli także muzycy: Olga Rusin-wokal, Aleksander Wnuk - perkusja.

Premiera słuchowiska odbyła się w studiu s-5 Radia Kraków 1 grudnia, w przeddzień 160. rocznicy urodzin Conrada.  Na retransmisję zapraszamy 30 grudnia.

Współorganizatorem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.


jn

88%
12%