interwencja RK
Połamane krzyże i popękane nagrobki. Dramatyczny obraz cmentarzy wojennych w Sękowej
Połamane krzyże, sypiące się mury, popękane nagrobki, które nie są nawet przytwierdzone do ziemi – taki widok można zobaczyć na pierwszowojennych cmentarzach w Beskidzie Niskim w gminie Sękowa. Samorząd remontował nekropolie ponad dwa lata temu. Już wtedy jedno ze stowarzyszeń informowało urzędników, że prace zostały źle wykonane. Gmina wówczas nie zareagowała, a cmentarze z roku na rok niszczeją coraz bardziej.
Nowy Tarnów na dawnym Owintarze z pozwoleniem na budowę. I oburzeniem sąsiadów
Na razie jest tam łąka, ale ma być wizytówka Tarnowa. Miasto wydało pozwolenie na budowę nowoczesnego osiedla na terenie po dawnym Owintarze, ale nie obyło się bez kontrowersji. Ponad 20 lat po upadku zakładu produkującego tam dżemy, soki i popularne wina teren szpeci centrum Tarnowa. Codziennie przechodziły koło niego tysiące osób wychodzących z dworca kolejowego. Żeby nie kłuł w oczy zasłonięto go płotem i reklamą. Wreszcie może tam jednak coś powstać. Pytanie tylko kiedy, bo sąsiedzi, choć jak przekonują, popierają inwestycję, zapowiadają odwołania od pozwolenie na budowę. Jak to możliwe?
W Proszowicach smród nie do wytrzymania. Winna oczyszczalnia?
Mieszkańcy Proszowic skarżą się na silny smród. Winna ma być oczyszczalnia ścieków, która znajduje się tuż przy mieście. Problem - z tego co mówią mieszkańcy - powtarza się każdego lata, ale teraz odór jest jeszcze silniejszy. Chwilami nie da się otworzyć okna. Mieszkańcy tłumaczą, że najciężej jest wczesnym rankiem, albo późnym wieczorem. Na smród w mieście zwracają uwagę także przyjezdni.
Taksówkarze w sidłach przestępców. "Nie jesteśmy w stanie weryfikować zawartości przesyłek"
Krakowscy taksówkarze nieświadomie pomagają w oszustwach na tak zwaną legendę. To popularne wśród przestępców formy wyłudzania pieniędzy od osób starszych, na przykład poprzez podanie się za członka rodziny. Jak ustalili reporterzy Radia Kraków, oszuści wykorzystują taksówkarzy w charakterze pośredników.
Kotewka dusi ryby w zbiorniku Krajskie. Wędkarze: znów może dojść do katastrofy ekologicznej
„Zróbcie coś ze zbiornikiem Krajskie, zanim będzie za późno!” – alarmują wędkarze ze Spytkowic, Wadowic i Andrychowa. Wszystko wskazuje na to, że latem – kolejny rok z rzędu – w zbiorniku mogą masowo zacząć ginąć ryby.
Troje uczniów w klasie. Olkusz szuka ratunku dla lokalnych szkół
Niż demograficzny dotyka szkolnictwo w całej Polsce. Problem ten jest coraz bardziej dostrzegalny na poziomie samorządów, takich jak gmina Olkusz. Tutejsze władze szukają rozwiązań, które chcą wprowadzić w nadchodzącym roku szkolnym. Zmiany są konieczne i nieuniknione. Jednak jak zapewnia Michał Latos z Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, nie będzie likwidacji żadnej z olkuskich podstawówek. Jak zatem wybrnąć z sytuacji, gdy klasy liczą po troje dzieci?
Deweloper kontra lokatorzy. Kamienica przy Stradomskiej 23 w Krakowie może zmienić właściciela
Czy mieszkańcy kamienicy przy ulicy Stradomskiej 23 w Krakowie trafią na bruk? Istnieje taka możliwość, bo mimo że na razie wynajmują swoje mieszkania od miasta, to wszystko wskazuje na to, że chrapkę na ten budynek ma prywatny inwestor, który jakiś czas temu kupił tam udziały. Miasto natomiast deklarowało przed sądem, że chce zbyć swoją część kamienicy.
Niepewna przyszłość 117 podopiecznych ZOL przy szpitalu Narutowicza. Czy spór o czynsz może uderzyć w najsłabszych?
Dyrekcja szpitala miejskiego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie wypowiedziała umowę najmu dwóch budynków o powierzchni około 3 tysięcy metrów kwadratowych firmie Bona-Med, która prowadzi w nich Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Chodzi o budynki przy ulicy ks. Kazimierza Siemaszki 17CE. 117 podopiecznych placówki do 5 maja tego roku będzie musiało się "wyprowadzić". To często osoby wymagające stałej opieki medycznej, starsze, samotne. Powód? Podwyżka czynszu. Dyrekcja szpitala Narutowicza zażądała czterokrotnie więcej za metr kwadratowy powierzchni użytkowej - z 12 złotych na 45. Jak twierdzi firma prowadząca ZOL, nie stać ich na to. Dyrektorka szpitala nie wyklucza negocjacji: "Jesteśmy gotowi na spotkania nawet jeszcze w tym momencie".
Kalwaria Zebrzydowska traci nocną opiekę lekarską. Od maja pacjenci będą jeździć do Brzeźnicy
"Tracimy dostęp do opieki nocnej i świątecznej na naszym terenie. W nagłych wypadkach najmocniej odbije się to na osobach starszych i dzieciach" - alarmują mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony i Stryszowa w powiecie wadowickim. Od 1 maja nocne i świąteczne dyżury lekarzy zostaną przeniesione z Kalwarii do odległej o kilkanaście kilometrów Brzeźnicy.
Autobus na Życzkowskiego? Miasto chce, ale nie może – brakuje pieniędzy i podpisu
To jedna z "białych plam komunikacyjnych" na mapie Krakowa. Aby dotrzeć do przystanku tramwajowego z ulicy Życzkowskiego, trzeba iść około 15-20 minut do alei Jana Pawła II. Miasto deklaruje, że chce tam uruchomić linię autobusową, ale nie ma na to pieniędzy. Problemem są też przeciągające się od kilku miesięcy kwestie prawne.
Bicie i nękanie w krakowskiej szkole. Rodzice: dyrekcja zamiata sprawę pod dywan
- Nasze dzieci są codziennie bite i nękane - alarmują rodzice uczniów uczęszczających do klasy integracyjnej w Szkole Podstawowej nr 123 w Krakowie. Przemocy wobec nich ma się dopuszczać jeden z chłopców w tej klasie. Zdaniem opiekunów szkoła zamiata sprawę pod dywan.
Był świadkiem trudnej historii, teraz może zniknąć. Czy uda się uratować Pałacyk pod Pszczółką?
Pałacyk pod Pszczółką to jeden z najstarszych budynków w Limanowej. Bez wątpienia ma piękną nazwę, ale niestety budynek był niemym świadkiem dramatycznych momentów w historii. Wkrótce może też zniknąć z pejzażu miasta. Po kilkuletniej sądowej batalii prywatni właściciele otrzymali zgodę na wyburzenie kamienicy. W jej miejscu, a także na sąsiednich działkach, planują budowę galerii handlowej. Miłośnicy historii Limanowej chcą jednak ocalić pałacyk.
Mieszkańcy Mogilan mają dość. Czy dojdzie do referendum i odwołania władz gminy?
Władze podkrakowskich Mogilan do wymiany? Tego domaga się grupa mieszkańców ze Stowarzyszenia Zielona Gmina Mogilany, którzy chcą referendum w tej sprawie. Powodów jest kilka, ale najważniejszym argumentem ma być brak zdecydowanych działań lokalnych włodarzy w sprawie zmiany przebiegu linii kolejowej Kraków - Myślenice.
Nowa Huta: Boisko zamiast domów? Mieszkańcy oburzeni planami wykupu działek
Miasto planuje wykup 14 prywatnych działek budowlanych w Nowej Hucie – konkretnie przy ulicy Karola Darwina. Teren miałby zostać przeznaczony pod budowę boiska sportowego dla klubu Grębałowianka. Mieszkańcy alarmują: nie zostali o niczym poinformowani, a decyzja zapadła z pominięciem konsultacji.
Propozycja nie do odrzucenia w chrzanowskim szpitalu: niższe stanowisko albo utrata pracy
Degradacja części pracowników w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie. 44 opiekunów medycznych otrzymało propozycję "nie do odrzucenia" objęcia niższych stanowisk niemedycznych - sanitariuszy. Z kolei 70 statystyków medycznych ma zostać zdegradowanych do roli referentów. Cięcia mają dotyczyć także 108 salowych. Jeśli te nie zgodzą się na warunki przedstawione przez dyrekcję, szpital rozważy zatrudnienie zewnętrznej firmy sprzątającej. Skąd te nagłe zmiany w zatrudnieniu w największym szpitalu w Małopolsce Zachodniej?
Brakuje pryszniców, szatni i miejsca do ćwiczeń. Uczniowie SP 32 nadal bez sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia
Obecna sala w SP 32 nie spełnia podstawowych standardów – nie mieści całej społeczności szkolnej, brakuje zaplecza sanitarnego i przestrzeni do ćwiczeń. Choć projekt nowej sali jest gotowy, inwestycja utknęła na etapie braku finansowania. Rodzice apelują o zmiany w budżecie miasta.
Małopolska ma tylko jedną karetkę neonatologiczną. A jeśli ambulans się zepsuje?
W całej Małopolsce jest tylko jeden ambulans do transportu noworodków (karetka typu N), a w zeszłym roku urodziło się w regionie prawie 30 tysięcy dzieci. "Jeśli ten pojazd się zepsuje, może dojść do tragedii" - alarmuje Ewa Daros, prezeska fundacji OliEdu. Potwierdzają to również lekarze.
Kraków: Uszkodzone ulice po remoncie Kościuszki i Zwierzynieckiej. Naprawa pochłonie miliony!
Prawie cztery miliony złotych będzie kosztować naprawa kilku mniejszych ulic uszkodzonych podczas remontu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki. Problem nagłośnili mieszkańcy i radni dzielnicy Zwierzyniec podczas spotkania z władzami Krakowa w ramach tak zwanej "ławeczki dialogu". Urzędnicy przyznali, że remonty są potrzebne, ale nie wiadomo, kiedy uda się je przeprowadzić.
- 1
- 2
- ...
- 4
- 5
- chevron_right
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu