Radio Kraków

interwencja RK

Filmowcy spowodowali prawdziwy paraliż na ulicach Krakowa. Kierowcy wściekli

Poniedziałek 21 października dla kierowców w Krakowie jest jeszcze cięższy niż zazwyczaj. To przez zamknięcie połowy kluczowego w mieście mostu Dębnickiego. Tym razem przeprawę zajęli nie drogowcy, a... ekipa filmowa. W Krakowie trwają zdjęcia do drugiej części kultowego filmu Vinci. Rano korek w stronę centrum ciągnął się aż do okolic Bonarki i ulicy Walerego Sławka.

Remont ul. Kościuszki: opóźnienia i niedoróbki. Co da się jeszcze naprawić?

Niekorzystna organizacja ruchu, torowisko powodujące hałas, nieestetyczne chodniki i nadmiar lamp - to problemy, które wciąż wskazują krakowscy radni i mieszkańcy. Wspomniane problemy są związane z przebudową ulicy Kościuszki w Krakowie, która nie dość, że zalicza kolejne opóźnienia, to już teraz wizualnie nie zadowala mieszkańców. Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia nowych chodników, które wyglądają jak niedopasowane do siebie puzzle. Urzędnicy odpowiadają, że niektóre błędy jeszcze da się poprawić.

Na Zarabiu może powstać osiedle kilkupiętrowych bloków

- Zarabie to od zawsze dzielnica turystyczna i wypoczynkowa. Nie róbmy tam blokowiska - apelują do burmistrza mieszkańcy Myślenic. Chodzi o tereny wokół ulic Parkowej, Sosnowej i Leśnej, gdzie deweloper ma pozwolenie na budowę osiedla domów jednorodzinnych. To łącznie 44 mieszkania, ale inwestor wnioskuje o zgodę na... nawet cztery razy tyle. Mieszkańcy nie mają zamiaru dopuścić do tego, żeby władze Myślenic przychyliły się do próśb dewelopera.

Zapomniana ulica w Krynicy-Zdroju: bez chodników, oświetlenia, kanalizacji i wodociągu

Jesteśmy zapomnianą przez władzę częścią Krynicy, gdzie od lat się nie inwestuje – uważają niektórzy mieszkańcy ulicy Pułaskiego. To droga wylotowa z uzdrowiska w kierunku znanego ośrodka narciarskiego Tylicz, a także polsko-słowackiej granicy. Droga jest wąska, kręta i dziurawa. Brakuje chodników, oświetlenia i wyznaczonych przejść dla pieszych. Bolączką mieszkańców jest także brak dostępu do sieci wodociągowej, a w niektórych miejscach także do kanalizacji.

Schody na cmentarzu od lat proszą się o remont. A Zaduszki już za pasem

Schody na cmentarzu komunalnym w centrum Trzebini dla wielu są nie do pokonania. Stare asfaltowe alejki wraz ze stopniami mają kilkadziesiąt lat. Pełno tu wybrzuszeń, ukruszonych i nierównych krawężników i garbów. Mieszkańcy mówią otwarcie, że wielu z nich musi rezygnować z wizyt na cmentarzu, bojąc się o swoje bezpieczeństwo. O tej porze roku i w zbliżające się święto Wszystkich Świętych poruszać się po nekropolii przy ulicy Luzara jeszcze trudniej - szybciej zapada zmrok, nie raz jest ślisko i mokro.

Pasażerowie płacili więcej za bilety przez... błąd systemu. Po interwencji Radia Kraków to się zmieni

Remont linii kolejowej na odcinku Biecz - Jasło, który rozpoczął się 23 września, zadziwił pasażerów. Od momentu wprowadzenia na trasie komunikacji zastępczej, zaczęli oni zwracać uwagę na bilety, których cena miała podskoczyć o pięćdziesiąt procent w górę. Ponadto o potencjalnej podwyżce nie było informacji ani w internecie, ani na peronach.

Mieszkańcy znajdują ludzkie szczątki, ale budowa osiedla trwa. "Wszystko jest zgodne z prawem"

Mieszkańcy Niepołomic alarmują - nowe domy powstające przy Alei Dębowej częściowo będą się znajdować na terenie dawnego cmentarza epidemicznego na Marudach. To tu w XIX wieku chowano zmarłych na cholerę. Są też obawy, że inwestycja jest za blisko Puszczy Niepołomickiej. Właściciel działki przekonuje, że wszystko dzieje się zgodnie z prawem, a oskarżenia mieszkańców są bezpodstawne.

Wycinka w Rabce: pod topór miały iść 93 drzewa, poszło już ponad 200

W parku zdrojowym w Rabce-Zdroju - zgodnie z zapowiedziami władz - wycinane są chore drzewa. To pokłosie nieszczęśliwego wypadku z kwietnia, kiedy jedno z nich pod wpływem silnego wiatru przewróciło się i spadło na trójkę przechodniów. Wszyscy zginęli, w tym 7-letnie dziecko. Jak alarmują ekolodzy, zamiast planowanej niecałej setki, władze gminy zdecydowały się na dużo większą wycinkę.

"Kontraruch" - problematyczny dla kierowców i rowerzystów w Krakowie, nie dla urzędników

Trzymetrowa droga, na której samochody muszą się wyminąć z rowerami, a w gratisie parkingi z jednej lub z obu stron jezdni. To rzeczywistość na jednokierunkowych ulicach w Krakowie, szczególnie w dzielnicy Krowodrza. Rowerzyści i kierowcy skarżą się na to, że trudno się na takich drogach wyminąć. Urzędnicy podtrzymują, że wszystko jest zgodne z przepisami.

Zniszczony użytek ekologiczny Dolina Prądnika w Krakowie. Sprawą zajmie się policja i RDOŚ

W Krakowie znów niszczone są cenne przyrodniczo tereny. Tym razem inwestor zdewastował fragment użytku ekologicznego Dolina Prądnika. Chodzi o fragment zieleni od mostu przy ulicy Pachońskiego w stronę Zielonek. Sprawę nagłośniła Akcja Ratunkowa dla Krakowa.

Wielka batalia o nieczynny kamieniołom. Spokojna okolica zamieni się w teren przemysłowy?

W Dębniku koło Krzeszowic jedna z krakowskich firm chce uruchomić nieczynny kamieniołom. To jej własność. Od ponad 10 lat stara się o pozwolenie na wydobycie kamienia, ale do tej pory go nie ma. Mieszkańcy wsi z kolei mocno protestują.

Kilkadziesiąt drzew przy Szpitalu Babińskiego do wycinki. Ekolodzy: to absurd

Niektóre mają osiemdziesiąt lat, blisko dwa metry w obwodzie i idą pod topór. 36 drzew w ogólnodostępnym parku przy Szpitalu Babińskiego w Krakowie zostanie wyciętych, by umożliwić budowę parkingu na blisko 400 miejsc. Okolicznym mieszkańcom nie podoba się działanie władz szpitala, dlatego zwrócili się z prośbą do Radia Kraków o interwencję.

Miał być "złoty pociąg". Będą wywłaszczenia, większe ryzyko podtopień i wyburzanie zabytkowych budynków?

Mieszkańcy Krzyszkowic protestują przeciwko budowie linii kolejowej Kraków - Myślenice. W poniedziałek w tej sprawie było spotkanie władz gminy z mieszkańcami. "Złotym pociągiem" planowaną linię Kraków - Myślenice nazwały władze. Kolej miała odciążyć Zakopiankę. Mieszkańcy może i by zgodzili się na kolej, ale problem widzą w tym, że wariant, który przedstawiają jako optymalny włodarze gminy Myślenice, w Krzyszkowicach przechodzi właściwie przez samo centrum miejscowości.

Prawie wyremontowana ulica Kościuszki spędza mieszkańcom sen z oczu. I to dosłownie

Remont ulicy Kościuszki w Krakowie trwa, droga nie została jeszcze oddana do użytku, a już sprawia kłopoty, które niepokoją mieszkańców. Problemy są dwa, ale źródło jedno.

Remont ulicy Tuchowskiej idzie jak burza. O jednym jednak zapomniano

Remont ulicy Tuchowskiej, którą tysiące kierowców wjeżdżają do Tarnowa od strony Tuchowa oraz Krynicy, trwa w najlepsze. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Niedawno przy wyjeździe z miasta wprowadzono ruch jednokierunkowy. Wydawałoby się, że wszystko jest w porządku. Jednak - zdaniem mieszkańców - drogowcy, wprowadzając na czas remontu zmiany w ruchu. kompletnie pominęli pieszych. Na co skarżą się mieszkańcy i jaki stosunek ma do tego urząd miasta?

Kierowcy świętują, a mieszkańcy protestują

Mieszkańców niewielkiej miejscowości Gruszowiec, w powiecie limanowskim, w rejonie drogi krajowej nr 28, wcale nie satysfakcjonuje ponowne otwarcie tej trasy po remoncie. W Kasinie Wielkiej drogowcy ustabilizowali osuwisko i droga jest już w pełni przejezdna. Problem w tym, że remont, który pochłonął blisko 15 mln złotych i trwał prawie rok, zdaniem mieszkańców, wcale nie poprawił bezpieczeństwa na tym odcinku. Mimo apeli wysyłanych do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wzdłuż jezdni brakuje oświetlenia, nie ma też ani chodników, ani przejść dla pieszych.

I po maciejce. Krakowskie zielone przystanki usychają, donice toną w petach

Przystanek był ładny – elegancka donica z zielenią. Niestety, rośliny zaczęły usychać, w donicy pojawiły się śmieci. Kto powinien dbać o małą miejską architekturę?

W Malcu zszokowani są i miejscowi, i przyjezdni. „Nikt nas nie spytał o zdanie”

Prawie 500 podpisów przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej zebrali mieszkańcy Malca w powiecie oświęcimskim. Mimo sprzeciwu, w ostatnich dniach została wzniesiona 40-metrowa konstrukcja masztu. Stoi na popularnej trasie spacerowej między ulicami Stawową a Widokową. Ludzie są oburzeni i skarżą się, że o niczym nie wiedzieli. Nie zamierzają też dać za wygraną. Chcą badań oddziaływania pola elektromagnetycznego i negocjacji w sprawie lokalizacji masztu. Składają odpowiednie wnioski w Urzędzie Gminy i w starostwie. Jak to nie pomoże, wyjdą na ulicę.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię