Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Droga pani Schubert..."

  • date_range Wtorek, 2021.02.16 18:13 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 03:37 )

Reportaż filmowy z nagrania słuchowiska

Utwory pochodzą z ośmiu tomów: "Droga pani Schubert....", "Miłość, droga pani Schubert...", Czytnik linii papilarnych", „Pamięć operacyjna", "Miłość w trybie awaryjnym", "Pogłos", "1999" oraz "Gdzie indziej".  Reżyserem i autorem oprawy muzycznej jest Józef Opalski. Bibliofilskie wydanie, obok płyty, zawiera również książeczkę ze wszystkimi utworami, rękopisami autorki oraz fotografiami twórców. Autorem grafiki na okładce jest Sebastian Kudas, całość graficznie opracowała Zuzanna Weremiuk.

Pomysł na zrealizowanie słuchowiska i nagranie płyty wyszedł od aktorów, którzy czytali wiersze Ewy Lipskiej na spotkaniach autorskich. Jak podkreśla Józef Opalski, poprzez interpretację Anny Polony i Jerzego Treli, poezja Ewy Lipskiej zyskuje jeszcze inny wymiar. W tym poetyckim dramacie aktorzy mówią też o sobie. „To jest też ich historia, historia przyjaźni, wspólnej pracy. To także obraz świata i rzeczywistości, w której przyszło nam żyć i kochać” - dodaje reżyser.

Ponad tym wszystkim jest miłość. Miłość, która jest tematem przewodnim płyty, wszystko scala. Miłość, która mija, kończy się, wybrzmiewa…"  mówi Ewa Lipska. Mamy też przyjaźń, która jest przecież rodzajem miłości. Pani Schubert urodziła się w Austrii, najpierw była zaangażowana w sprawy austriackie, a teraz stała się bardziej uniwersalna. Jest bohaterką dwu tomów Ewy Lipskiej „Droga pani Schubert…” i „Miłość droga pani Schubert...”

"Współistnieć z poezją Ewy Lipskiej to nie tylko radość, ale i perwersyjne wyzwanie intelektualne. Nadanie zaś ciężaru wypowiedzenia jej wierszom, dokonanie ich teatralizacji to wyzwanie podwójne. Świat poezji Ewy Lipskiej to przecież prawdziwy 'theatrum mundi'. Fascynujący. Pragniemy się naszą fascynacją podzielić" - podkreśla Józef Opalski.

W każdym czasie i w każdym miejscu w tej poezji można się odnaleźć.

Dla Anny Polony „poezja Ewy Lipskiej przesycona gorzką ironią jest zderzeniem romantycznej duszy ze współczesnym światem i zwariowaną rzeczywistością. Ale nie tylko zawartość intelektualna i emocjonalna tworzy oryginalność tej poezji, ale także jej forma, pełna zaskakujących metafor. Wszystko to razem sprawia, że jej twórczość jest fascynująca” - podkreśla aktorka.

„Czytając wspaniałą poezję Ewy Lipskiej, przenoszę się w inny wymiar, inny świat. Świat pełen piękna, metafizyki. Po nagraniu tej płyty jestem bardzo wzruszony i chce mi się żyć” - podsumowuje Jerzy Trela.

"Droga pani Schubert..."
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię