Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków  obserwuje te praktyki z niepokojem, bowiem właściwie zarządzane zieleńce w miastach czy przydomowych ogródkach, mogą stać się wartościową ostoją przyrody, pełną kwitnących kwiatów, brzęczących owadów i uwijających się wśród traw ptaków. Dlatego też przygotowało krótki poradnik zarządzania zieleńcami „Zamień trawnik w bogaty ekosystem”.
Dając szansę roślinom na zakwitnięcie i wydanie owoców i nasion, wzbogacimy nasze zieleńce także o zwierzęta korzystające z tego dobrodziejstwa – różnorodne owady, w tym coraz bardziej zagrożone (a jakże nam potrzebne!) owady zapylające. Przybędzie także ptaków, które w takich miejscach znajdą wystarczająco dużo pokarmu dla siebie i swoich piskląt.
Ograniczając koszenie trawników, zaoszczędzimy publiczne i prywatne środki, które można będzie przeznaczyć na inne, bardziej potrzebne cele. Spalimy przy tym mniej paliwa, a więc wesprzemy ochronę klimatu i ograniczymy poziom zanieczyszczeń i hałasu na naszych osiedlach. Darmowy poradnik "Zamień trawnik w bogaty ekosystem" znajda Państwo na stronie  Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Z Aleksandrą- Pępkowską - Król i Rafałem Bobrkiem z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków rozmawiała Ewa Szkurłat