Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Z radiowej biblioteki: "Córki Wawelu" Anny Brzezińskiej

„Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach” Anny Brzezińskiej w radiowej bibliotece.

"Córki Wawelu" czyta Kamila Klimczak. Fot. Wojciech Gruszka

Przez dwa tygodnie w radiowej bibliotece arcyciekawa historia Krakowa, Wawelu, królewien, mieszczek, służących, ale też władców, rycerzy, rzemieślników i parobków. „Córki Wawelu” Anny Brzezińskiej, to wędrówka po Krakowie, którego już nie ma i opowieść o ludziach wielkich i znanych z  historii, ale też anonimowych mieszkańcach podwawelskiego grodu, którym autorka dała życiorysy, nazwiska i miejsce w rozwoju miasta. Główną bohaterką Anna Brzezińska uczyniła nie żadną z królewien mieszkających  na zamku, tylko ich służącą, córkę prostej chłopki, karlicę Dosię, której losy częściowo są prawdziwe.

„Nie chciałabym mieszkać w tamtym Krakowie” – mówi autorka w rozmowie z Radiem Kraków. „Życie było wtedy niezwykle ciężkie, a los kobiet nie do pozazdroszczenia”. I opisuje w książce, jak były wychowywane, jakie miały szanse zdobywania wiedzy, jak rodziły dzieci, jak młodo umierały. Opowiada o losach jagiellońskich królewien: Jadwigi, Zofii, Anny, Katarzyny, Izabeli, o królowej Bonie, ale równie ciekawe są postacie żyjące w ich otoczeniu. 

Brzezińska, jako wytrawna historyczka i znawczyni epoki, dba o szczegóły, powołuje się na źródła, a jako pisarka, tak ciekawie snuje opowieść, że jej książkę czytać można na równi jako dzieło historyczne i wciągającą powieść. 

Anna Brzezińska, to ceniona pisarka i historyczka, trzykrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, prestiżowego polskiego wyróżnienia w dziedzinie fantastyki, autorka powieści i opowiadań.

Fragmentów książki „Córki Wawelu. Opowieść o Jagiellońskich królewnach” (Wydawnictwo Literackie) słuchamy w radiowej bibliotece o  11.45 i 22.50. w interpretacji Kamili Klimczak, aktorki Teatru Bagatela. 

 

 

(Barbara Gawryluk/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię