Bogumił pragnie zostać ginekologiem i tym samym pomóc kobietom takim jak jego żona, która kolejny poród niemalże przypłaca życiem. Jednocześnie doktor zmaga się z własnymi demonami i przeszłością, o której ani żona, ani jej powszechnie szanowana rodzina lekarska nie mają pojęcia.
W codziennej praktyce i korespondencji ze światowymi autorytetami medycznymi towarzyszy mu zafascynowana medycyną i znająca języki szwagierka Augusta, która marzy, żeby zostać lekarką. Tymczasem zawód ten jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety nie mają wstępu na uniwersytety. Nobliwa kadra medyczna jest niechętna wszelkim reformom. Augusta znajduje jednak sposób, żeby wedrzeć się do zamkniętego dla kobiet grona uczniów Hippokratesa…

Ałbena Grabowska z wykształcenia i zawodu jest lekarzem neurologiem i epileptologiem - doktorem nauk medycznych. Pracuje jako kierownik Zakładu Patofizjologii i Elektroencefalografii w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym.

Grabowska wydała zarówno wiele publikacji naukowych, poświęconych głównie zagadnieniu padaczki, jak i tekstów literackich. Pisze zarówno książki dedykowane najmłodszym czytelnikom, jak i powieści obyczajowe, cieszące się dużą popularnością wśród dorosłych czytelników.

Opowieść stworzona przez Ałbenę Grabowską rozpoczyna się w Krakowie, w radiowej bibliotece prezentujemy właśnie ten fragment.
Czyta Paula Raczyło.

Od 21 do 25 września o 11.45 i 22.50.