Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wystawa o zabawie i zabawa na wystawie w Muzeum Nowej Huty

Misie-trociniaki, kalejdoskopy, bąki blaszane, lalki - szmaciaki, figurki żołnierzyków, autka, wywrotki, koniki na biegunach, gry planszówki, wrotki, skakanki, "zośki", książki z cyklu opowieści o Tomku Wilmowskim, projektor Bajka i dziesiątki innych zabawek zgromadzonych zostało na wystawie w Muzeum Nowej Huty – oddziale Muzeum Krakowa. Wystawa nosi tytuł "Trzepaki, Reksio, Atari". O wyjątkowej ekspozycji przenoszącej nas w czas drugiej połowy wieku XX z twórcami wystawy : Agatą Klimek-Zdeb, autorką scenariusza, kuratorką wystawy i Ryszardem Kozikiem z Muzeum Krakowa, jednym ze współtwórców ekspozycji w Kole kultury rozmawiała Jolanta Drużyńska.

fot. Marcin Gulis/Muzeum Krakowa

J.Drużyńska rozmawia z A.Klimek-Zdeb i R.Kozikiem

„Bloki na moim osiedlu były skupione wokół „placyku”, na którym odbywały się wszystkie zabawy. A zabawy były przeróżne. Na podwórku spędzaliśmy 90 procent wolnego czasu. Scenariusz przedstawiał się następująco: wracałem ze szkoły, po cichu wchodziłem do bloku, wieszałem tornister na klamce drzwi do naszego mieszkania, dzwoniłem do drzwi i… tyle mnie widziano „ - to wspomnienie Jerzego Grzeszczuka, jedno z wielu, które znalazło się na wystawie prezentowanej w Muzeum Nowej Huty – oddziale Muzeum Krakowa , wystawie o zabawie zat. „ Trzepaki, Reksio, Atari…” To niezwykła wystawa ,która dla jednych, tych starszych będzie sentymentalnym powrotem do przeszłości w kraj lat dziecinnych a dla tych młodszych solidną i oryginalną lekcją historii drugiej połowy wieku XX. czasów PRL - u

fot. Marcin Gulis/Muzeum Krakowa

fot. Marcin Gulis/Muzeum Krakowa

Ekspozycja posiada dwie ścieżki zwiedzania – dla dorosłych i dla dzieci. Na ścieżkę dziecięcą składają się przestrzenie interaktywne oraz skierowane specjalnie do dzieci teksty. Przez ścieżkę prowadzą najmłodszych zwiedzających narratorzy – Zosia i Antoś, którzy odbyli podróż w czasie do PRL-u i dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Opowieść Zosi i Antosia jest wynikiem wspaniałej współpracy z grupą uczennic i uczniów klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 52 w Krakowie, którzy stworzyli teksty przypisane Zosi i Antosiowi i zostali ich lektorami. Wskazali też najciekawsze ze swojej perspektywy eksponaty, które zostały wyróżnione aranżacyjnie.

fot. Marcin Gulis/Muzeum Krakowa

fot. Marcin Gulis/Muzeum Krakowa

"Imię lalki - Bebusia - wiąże się z historią rodzinną. Moja mama miała w dzieciństwie ukochaną lalkę o takim imieniu i w 1939 roku, kiedy rodzice postanowili uciekać przed Niemcami na wschód, spakowała ją z najcenniejszymi i najbardziej potrzebnymi rzeczami do kosza. Kosz został nadany pocztą kolejową do Szczucina, gdzie mama z rodziną i przyjaciółmi rodziców mieli się zatrzymać. Przesyłka oczywiście nigdy nie dotarła na miejsce. Wszystko zaginęło w zawierusze wojennej, Bebusia także. Więc kolejne pokolenie lalek musiało mieć imię Bebusia" wspomina  Elżbieta Polańska mieszkanka Nowej Huty i pokazuje na wystawie swoją  zachowaną Bebusię z przełomu lat 50/60 XX wieku w ubranku uszytym przez  jej babcię.

Pośród eksponatów znajduje się wiele prywatnych pamiątek, w niektórych przypadkach opatrzonych wspomnieniami właścicieli. Ten zasób jest efektem akcji „Podzielcie się z nami swoim dzieciństwem”, zapraszającej do współtworzenia wystawy i przeprowadzonej przez Muzeum od grudnia 2021 roku do marca 2022 roku

fot. Marcin Gulis/Muzeum Krakowa

fot. Marcin Gulis/Muzeum Krakowa

Wystawa opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u w rzeczywistości miejskiej: zarówno o zabawkach i grach (tych popularnych i tych wymarzonych), aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników, po pierwsze komputery w latach 80. XX w.).

Ważnym elementem ekspozycji są fotografie, których wybór pozostawił niedosyt, dlatego wystawie towarzyszy wydawnictwo – album Na trzepaku, zawierający fotografie ze zbiorów Muzeum Krakowa autorstwa Henryka Hermanowicza, Roberta Kosieradzkiego i Józefa Lewickiego. Są to zdjęcia obrazujące zabawy i rozrywki dziecięce w PRL-u, wykonane w latach 50., 60. i 70. XX wieku na terenie Krakowa, w tym znaczna część w Nowej Hucie.

"Trzepaki, Reksio, Atari" - Muzeum Nowej Huty os, Centrum E 1  17.02. 2023 - 7.01.2024 

 mat.pras. Muzeum Nowej Huty/Muzeum Krakowa/ jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię