Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Król uwieczniony w agonii

Jednym z najwspanialszych dzieł sztuki późnogotyckiej w Małopolsce jest nagrobek Kazimierza Jagiellończyka (zm. 1492), wykonany przez Wita Stwosza i znajdujący się w Kaplicy Świętokrzyskiej w katedrze na Wawelu. Niezwykle ekspresyjny jest wizerunek króla: monarcha został ukazany w chwili śmierci, z twarzą zniekształconą cierpieniem, a wrażenie to potęguje jeszcze zastosowanie w nagrobku plamistego czerwonego kamienia, sprowadzonego z okolic Salzburga. Jakie wyjątkowe detale Wit Stwosz zamieścił w swoim arcydziele? Jakie inskrypcje kryją się w nagrobku? Czy nad królewskim pochówkiem ciąży klątwa Jagiellończyka? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w audycji Wielka Sztuka Małopolski, w piątek o godz. 18.05.

Wit Stwosz, Nagrobek króla Kazimierza Jagiellończyka (fragment), fot. M. Grychowski, wg "Wokół Wita Stwosza. Katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie", Kraków 2005, il. na stronie 59.


Nagrobek Kazimierza Jagiellończyka w Kaplicy Świętokrzyskiej w katedrze na Wawelu

Fot. http://muzea.malopolska.pl/obiekty/-/a/11437349/13942821

 

Wit Stwosz, Nagrobek króla Kazimierza Jagiellończyka (fragment)

Fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jagiellonczyk1.jpg
 

Nagrobek Kazimierza Jagiellończyka. Wg: Aleksander Przeździecki, "Wzory sztuki średniowiecznej i z epoki Odrodzenia po koniec wieku XVII. Serya 2", Warszawa-Paryż 1855-1858.

Fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nagrobek_Kazimierza_Jagiello%C5%84czyka.jpg

 

Władysław Eljasz (1847-1921), odlew gipsowy kapitela baldachimu nagrobka Kazimierza Jagiellończyka, Dawid walczy z Goliatem, Samson z lwem. Muzeum Narodowe w Krakowie

Fot. http://www.kultura.malopolska.pl/object/MNK%20I-G-109.

 

Władysław Eljasz (1847-1921), odlew gipsowy płyciny tumby nagrobka Kazimierza Jagiellończyka, Duchowny i świecki senator z herbem Królestwa Polskiego (na krótszym boku tumby)

Fot. http://www.kultura.malopolska.pl/object/MNK%20I-G-104

 

Jan Matejko, rysunek sygnatury Wita Stwosza na nagrobku Kazimierza Jagiellończyka, Muzeum Narodowe w Krakowie. 


Fot. wg "Wokół Wita Stwosza. Katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie", Kraków 2005, il. na stronie 316.
 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię