Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wakacyjne Skarby Małopolski w Myślenicach

Za nami Miasto Światła, Miasto Sów i Miasto Dzieci. Teraz czas na Myślenice, czyli Miasto Folkloru. To kolejny przystanek w ramach letniej trasy Radia Kraków #ZwiedzajLokalnie.

Fot. Damian Radziak

Nasi dziennikarze Bartosz Niemiec i Bartłomiej Bujas podsumowali 8. Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Rozmawiali o wskrzeszaniu tradycji Kliszczaków, czyli pierwszych górali jadąc na południe od Krakowa. Sprawdzali też najciekawsze zabytki regionu, podążając też  śladem projektów architektonicznych Sasa Zubrzyckiego. 
Wybierając się na szlaki turystyczne, odwiedzili Zamczysko i spróbowali raz na zawsze rozstrzygnąć, czy Myślenice to bardziej Beskid Makowski, czy Wyspowy, a może coś pomiędzy... 
W programie jak zwykle nie zabrało dobrej kuchni, tym razem w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich ze Stróży. 
A to wszystko w mieście, które w tym roku świętuje jubileusz 680-lecia lokacji!

ZABYTKI MYŚLENIC I OKOLIC

Zwiedzanie Myślenic można zacząć od Rynku ze słynną fontanną Tereską, a  Tereska jest... Czeszką lub Austrowęgierką - mówi z Marek Stoszek, regionalista i pasjonat historii. Obowiązkowe jest też zdjęcie ze świętym Florianem...

MIĘDZYNARODOWE MAŁOPOLSKIE SPOTKANIA Z FOLKLOREM

Najważniejsze wydarzenie w Myślenicach to oczywiście to najbardziej kolorowy festiwal, czyli spotkania z folklorem całego świata. Tegoroczne wydarzenie podsumował dyrektor festiwalu Piotr Szewczyk i wicedyrektor Anna Glonek.

LENIWY WYPOCZYNEK NA ZARABIU

Będąc w Myślenicach, warto odwiedzić Zarabie. Koce, leżaki i ludzie w strojach kąpielowych – to obrazek, który można obserwować tam praktycznie każdego lata.

Zarabie to świetne miejsce na leniwy wypoczynek. Można zrobić sobie piknik na trawie, poopalać się, a później schłodzić się w pobliskiej rzece. Obok jest też park i całe mnóstwo atrakcji dla dzieci:

IDZIEMY NA SZLAK I ZWIEDZAMY ZAMCZYSKO

Po odpoczynku na Zarabiu obowiązkowo trzeba zobaczyć okolice Myślenic, malownicze lasy i górki. Mateusz Murzyn - prezes oddziału PTTK "Lubomir" w Myślenicach proponuje spacer fragmentem małego szlaku beskidzkiego, miniemy starą skocznię narciarską i dojedziemy do zamczyska...

PODAJEMY PRZEPIS NA NAJLEPSZY ŻUREK

Gdzie można zjeść najlepszy żurek? Oczywiście w Małopolsce, przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Stróży. Najważniejszy jest zakwas, a dodatkowym składnikiem żeberka i oczywiście lokalne grzyby... A jakie są lokalne specjały Kliszczaków, czyli górali z okolicy Myślenic? Sery...

LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA

Czym jest Myślenicka Brama Beskidów  i  jak zachęcić turystów by zostali na dłużej mówią kolejni goście: prezes Dariusz Tylek, wiceprezes Katarzyna Reklińska i nasz redakcyjny kolega Marcin Małysz.

HISTORIA MYŚLENIC - JUBILEUSZ 680-LECIA

Wprawdzie lokacja Myślenic była 680 lat temu, ale do początków tej miejscowości musimy się cofnąć o wiele dalej, pierwsze osadnictwo było tu już w epoce kamienia, są też tropy celtyckie, jak choćby nazwa rzeki Raba - mówią dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach Łukasz Malinowski  i adiunkt w muzeum Andrzej Małysa.

Wszystkie zdjęcia: Damian Radziak

Autor:
Bartłomiej Bujas

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię