Do plenerowego studia na gorlickim Rynku zaprosiliśmy gości, którzy o mieście, Beskidzie Niskim oraz o kulturze i tradycjach łemkowskich wiedzą najwięcej. Wśród tematów nie zabraknie Watry i rekomendacji rodzinnych wycieczek. Anna Dobrowolska, krywulczarka z Krzywej opowiedziała o tworzeniu tradycyjnej biżuterii, a także zaprezentowała lokalne potrawy. Na koniec, poszukaliśmy ochłody nad Klimkówką.
- A
- A
- A
Wakacyjne Skarby Małopolski w Gorlicach
Wracamy do poszukiwania skarbów naszego regionu. Kierunek niezmiennie określa zasada #zwiedzajlokalnie. Zaczeliśmy więc tam, gdzie swój początek miał wielki przemysł naftowy: w Gorlicach! Drogę "oświetli" nam sam Ignacy Łukasiewicz.O tym, jakie wydarzenia czekają nas w związku z 200-setną rocznicą urodzin Ignacego Łukasiewicza, opowiedział burmistrz Gorlic Rafał Kukla. A jeśli Ignacy Łukasiewicz, to światło. Dzięki niemu Gorlice stały się Miastem Światła.
A jeśli światło, to Ambient Festiwal, który odbędzie się 15 i 16 lipca. Kolejne wydarzenia to festiwal Piotra Nowaka i Lumen Art. Odbędzie się też Gorlicka Barbórka.
Ziemia Gorlicka to także idealne miejsce dla tych, którzy chcieliby wypocząć bez tłumu turystów.
Koniecznie trzeba zwiedzić Skansen Naftowy na Magdalenie. To bardzo ważne miejsc w Gorlicach. O tym, co można zobaczyć w skansenie, opowiedział Kazimierz Dudek.

Krywulka to tradycyjna biżuteria łemkowska. To rodzaj szerokiego kołnierza robionego ze szklanych paciorków średnicy 2 mm. Anna Dobrowolska z Krzywej pod Gorlicami, Łemkini, to jedna z najbardziej znanych osób odtwarzających krywulki.

Dariusz Surmacz, oficer prasowy Straży Pożarnej w Gorlicach, radził, jak bezpiecznie spędzić wakacje w górach i nad wodą.

Natalia Hładyk ze Zjednoczenia Łemków opowiedziała o 40. łemkowskiej Watrze, która już za trzy tygodnie, 22 lipca. W tym roku przewidziano blok koncertowy dla Ukrainy, będzie też blok programowy poświęcony 75. rocznicy Akcji „Wisła”.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:05
Kalkulator pomp ciepła - dobierz moc i porównaj ceny
-
18:27
Groźny wypadek w Tarnowie. Mężczyzna został potrącony przez pociąg
-
17:38
Czekają na boisko, na razie mają ładną trybunę. Gdzie reszta stadionu w Mościcach?
-
17:21
Prezydent Miszalski o wpływach z SCT: Kraków wykonuje kolejny gest wobec całej Małopolski
-
16:28
Brawo Iga! Polka po raz pierwszy w karierze w półfinale Wimbledonu
-
15:22
Policja apeluje o pomoc w identyfikacji mężczyzny, którego zwłoki znaleziono w 2023 roku
-
15:17
Zamiast mieszkań, zielona trawka. W Dąbrowie Tarnowskiej czekają na budowę bloku w ramach SIM
-
14:40
Nasza redakcyjna koleżanka, Barbara Stępniak-Wilk, z nominacją do nagrody Mistrz Mowy Polskiej
-
14:34
Książka jak plaster na duszę. „Wnuczka antykwariusza" – opowieść, która buduje mosty między pokoleniami
-
14:19
Architektura wobec wyzwań zmieniającego się klimatu
-
13:40
Terapeutyczny lakier do paznokci. Innowacyjne badania naukowców z Politechniki Krakowskiej
-
13:10
Prof. Jacek Purchla: „Fundamentem naszej cywilizacji jest samorząd terytorialny”