Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wakacyjne Skarby Małopolski w Gorlicach

Wracamy do poszukiwania skarbów naszego regionu. Kierunek niezmiennie określa zasada #zwiedzajlokalnie. Zaczeliśmy więc tam, gdzie swój początek miał wielki przemysł naftowy: w Gorlicach! Drogę "oświetli" nam sam Ignacy Łukasiewicz.

Fot. Damian Radziak

Do plenerowego studia na gorlickim Rynku zaprosiliśmy gości, którzy o mieście, Beskidzie Niskim oraz o kulturze i tradycjach łemkowskich wiedzą najwięcej. Wśród tematów nie zabraknie Watry i rekomendacji rodzinnych wycieczek. Anna Dobrowolska, krywulczarka z Krzywej opowiedziała o tworzeniu tradycyjnej biżuterii, a także zaprezentowała lokalne potrawy. Na koniec, poszukaliśmy ochłody nad Klimkówką.

Posłuchaj rozmowy z burmistrzem Rafałem Kuklą i Kazimierzem Dudkiem ze Skansenu Naftowego na Magdalenie

O tym, jakie wydarzenia czekają nas w związku z 200-setną rocznicą urodzin Ignacego Łukasiewicza, opowiedział burmistrz Gorlic Rafał Kukla. A jeśli Ignacy Łukasiewicz, to światło. Dzięki niemu Gorlice stały się Miastem Światła.

A jeśli światło, to Ambient Festiwal, który odbędzie się 15 i 16 lipca. Kolejne wydarzenia to festiwal Piotra Nowaka i Lumen Art. Odbędzie się też Gorlicka Barbórka.

Ziemia Gorlicka to także idealne miejsce dla tych, którzy chcieliby wypocząć bez tłumu turystów.

Koniecznie trzeba zwiedzić Skansen Naftowy na Magdalenie. To bardzo ważne miejsc w Gorlicach. O tym, co można zobaczyć w skansenie, opowiedział Kazimierz Dudek.

Posłuchaj rozmowy z Anną Dobrowolską

Krywulka to tradycyjna biżuteria łemkowska. To rodzaj szerokiego kołnierza robionego ze szklanych paciorków średnicy 2 mm. Anna Dobrowolska z Krzywej pod Gorlicami, Łemkini, to jedna z najbardziej znanych osób odtwarzających krywulki.

Na upały Klimkówka! Dariusz Surmacz, fot. Damian Radziak

Dariusz Surmacz, fot. Damian Radziak

Posłuchaj rozmowy z Dariuszem Surmaczem

Dariusz Surmacz, oficer prasowy Straży Pożarnej w Gorlicach, radził, jak bezpiecznie spędzić wakacje w górach i nad wodą.

Natalia  Hładyk, fot. Damian Radziak

Natalia Hładyk, fot. Damian Radziak

Posłuchaj rozmowy z Natalią Hładyk

Natalia Hładyk ze Zjednoczenia Łemków opowiedziała o 40. łemkowskiej Watrze, która już za trzy tygodnie, 22 lipca. W tym roku przewidziano blok koncertowy dla Ukrainy, będzie też blok programowy poświęcony 75. rocznicy Akcji „Wisła”.

Posłuchaj, jak przyrządzić mastyło i fuczki, dania kuchni łemkowskiej
Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3472836

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię