Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

W Radiostradzie o kontrowersyjnym pikniku w Czernichowie

Marcinowi Koczybie udało się porozmawiać z organizatorem pikniku w gminie Czernichów. Na rodzinny piknik zostali zaproszeni organizatorzy nielegalnych wyścigów. I to w kilka tygodni po tragicznym zakończeniu takiej szaleńczej jazdy na moście Dębnickim w Krakowie.

Gośćmi programu byli Maciej Michałowski i Marek Dworak.

W poniedziałek Małopolska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowała  List otwarty do organizatorów pikniku rodzinnego w Czernichowie. O wydarzeniu od kilku dni jest głośno w mediach, ogromny sprzeciw i zaniepokojenie wyrażają też mieszkańcy gminy. Powodem jest udział w imprezie grupy organizującej nielegalne nocne wyścigi w Krakowie.

Szanowni Państwo,

Dotarła do nas informacja o organizacji przez Państwa festynu rodzinnego „Pożegnanie lata 2023”.  Na plakacie  wydarzenia zaznaczają Państwo, że będą rozmowy o motoryzacji oraz bezpieczeństwie, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się po drogach. To bardzo ważne, aby organizować takie spotkania, integrując lokalną społeczność i jednocześnie działać poprzez choćby zabawę prewencyjnie, prowadząc edukację, zaszczepiając w mieszkańcach – szczególnie tych najmłodszych uczestników ruchu drogowego- bezpieczeństwo, szacunek do ludzi i poprawne zachowania w ruchu drogowym.

Małopolska Wojewódzka Rada BRD od lat wspiera wydarzenia organizowane przez gminy i powiaty choćby poprzez obecność członków Rady na takich wydarzeniach, którzy poprzez swoją profesjonalną pomoc, rzetelną wiedzę, kierunkowe przygotowanie oraz wybrane metody edukacji przekazują zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym zaszczepiając nie tylko wiedzę, ale przekazując także poprzez praktykę wzorce postaw, zachowań, które pomagają zachować bezpieczeństwo, uniknąć wypadku drogowego, uświadomić zagrożenia w ruchu drogowym oraz pokazać konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań. To przedstawiciele m.in. Służb takich jak Policja, Straż Pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne, ITD., ośrodki ruchu drogowego, stowarzyszeń non-profit, wyspecjalizowanych w tematyce brd mediów i wiele innych organizacji od lat zajmujących się w Polsce bezpieczeństwem w ruchu drogowym, współpraca w ramach Małopolskiej Rady oraz współpraca Rady z każdym, kto ma ten sam cel i misję – ochronę życia i zdrowia. Współpraca, systemowe konkretne działania obejmujące wszystkie obszary brd, promowanie bezpieczeństwa, odpowiedzialność społeczna za siebie oraz innych –  to wszystko sprawia, że dzisiaj Małopolska jest najbezpieczniejszym regionem brd z największą poprawą brd w kraju, miesiąc temu także została nominowana za to przez Komisję Europejską do nagród Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym za kompleksowe profesjonalne działania prewencyjne.

Mam nadzieję, że u progu naszych działań leżą wspólne fundamenty- bezpieczeństwo mieszkańców i ich największe dobro. Niestety w ramach festynu „Pożegnanie lata 2023” zaprosili Państwo przedstawicieli organizacji, które nie tylko nie są przygotowane do działań prewencyjnych w zakresie brd, ale poprzez swoje nielegalne działania odzwierciedlają dokładnie przeciwne zasady – brak szacunku do prawa, jego poszanowania i przestrzegania, promując nielegalne wyścigi które nie tylko zagrażają życiu ich uczestnikom, ale wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Promowanie takich organizacji to dla nas jako społeczeństwa ogromny krok wstecz, pokazujący rozdźwięk pomiędzy tym, co mówimy i co promujemy, a realnymi działaniami. I nie chodzi tu o wizerunkowy krok wstecz, a o konkretne przełożenie się takich działań na praktykę, wzrost liczby wypadków, osób rannych i ofiar śmiertelnych na naszych drogach.  Pamiętajmy, że mówimy o szczególnie narażonej na wypadki grupie młodych ludzi, którzy ulegając presji rówieśniczej bardzo podatni są na wpływ niestety także tych złych ”autorytetów” które poprzez swoje działania sprawiają, że cały czas na naszych drogach, zamiast na przygotowanych do tego specjalnych bezpiecznych miejsc takich jak ODTJ, mają miejsce nielegalne wyścigi, w konsekwencji których giną ludzie.

Szanowni Państwo,  mam nadzieję, że razem mamy ten sam cel – bezpieczeństwo mieszkańców gmin, powiatów i całej Małopolski, dlatego dla dobra mieszkańców, zwracam się do Państwa z prośbą o zmianę partnerów tego wydarzenia i usunięcie z niego organizacji promujących niebezpieczne zachowania na drodze – nielegalne wyścigi uliczne. My jako Rada ze swojej strony  zawsze jesteśmy w stanie wspomóc wszelkie działania promujące bezpieczeństwo, dlatego jeśli organizacje, które szkodzą tym działaniom zostaną z niego usunięte- oferujemy  także naszą pomoc i aktywne włączenie się w działania.

 

Katarzyna Dobrzańska-Junco

Sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Oświadczenie gminy Czernichów

Jak poinformował nas organizator Pikniku Rodzinnego „Pożegnanie Lata 2023” w Dąbrowie Szlacheckiej, Radny Rady Gminy Czernichów Marian Dudek, zaplanowanego pierwotnie na dzień 6 sierpnia i przełożonego na niedzielę 13 sierpnia, na wydarzeniu w najbliższą niedzielę 13 sierpnia br. nie jest przewidziany udział nieformalnej grupy użytkowników sportowych aut.

Grupa Need For Speed Cracow była obecna wcześniej na imprezach organizowanych przez organizację społeczną działającą w naszej gminie, które obejmowane były patronatami i były wspierane przez wiele osób, instytucji i podmiotów gospodarczych.

Gmina Czernichów zapewniała na wydarzeniu Pikniku Rodzinnego „Pożegnanie Lata 2023” w Dąbrowie Szlacheckiej – zaplanowanym na 6 sierpnia br. – pokrycie kosztów dmuchanych zamków dla dzieci (2 zamki i bramka z radarem), oprawę muzyczną didżeja oraz opłatę na rzecz ZAIKS.

Autor:
Marcin Koczyba

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię