Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się o rynku pracownika, ale w ostatnich tygodniach co chwilę dostajemy informacje o tym, że pojawiają kolejne zwolnienia. Mimo to aż 45% pracowników nie obawia się tej sytuacji i myśli dość odważnie o zmianie pracy i rozwoju osobistym. Jak wygląda ta sytuacja z Pani perspektywy?
Jak wygląda rynek pracy teraz? Faktycznie rok 2023 był rokiem pracownika, czyli było więcej ofert pracy na rynku niż osób zainteresowanych podjęciem pracy. Tu właśnie pracownicy mogli te oferty wybierać. Jak jest dzisiaj? Dzisiaj rok 2024 nadal jest przychylny pracownikowi i pracodawcy będą się troszkę borykać z szukaniem kandydatów do pracy. Patrząc na badania mamy np. w Krakowie najniższe bezrobocie. Jest to około 2% jeśli chodzi o województwo małopolskie. Bezrobocie zarejestrowane w Polsce utrzymuje się około poziomu 5%, w lutym było to 5,4%, więc troszeczkę wzrosło, natomiast rynek po pandemii jest bardzo dynamiczny. Teraz żyjemy w takim świecie bardzo zmiennym, złożonym, pełnym niepewności również różnych wydarzeń tzw. czarnych łabędzi, które pojawiają się niespodziewanie. „Czarne łabędzie” to na przykład pandemia, wojna w Ukrainie, niespodziewane wydarzenia, które wpływają na cały świat i one również mają w pewnym sensie wpływ na rynek pracy. Po pandemii możemy zauważyć, że zmieniło się także podejście do pracy.
Jak napisać dobrze CV, żeby wyróżniło się spośród innych? Czy jest jakiś wzorzec?
Warto pamiętać, żeby CV wysyłać w formacie PDF. Badania wskazują, że rekruterzy mają tylko kilka sekund, około 6 do 8, żeby rzucić okiem na nasze CV i wyłapać te informacje, które go interesują.
Zdjęcie jest bardzo ważne?
Zdjęcie też jest ważne. Warto zastanowić się, czy chcemy je umieścić w CV, czy też nie, ponieważ nie ma takich wymogów i jest to nasza indywidualna decyzja. Jeśli decydujemy się na nie, to proszę pamiętać, żeby było profesjonalne i pokazywało nas w tonie zawodowym. Warto udać się do fotografa i zrobić profesjonalne zdjęcie, bądź poprosić kogoś znajomego kto się na tym zna. Należy unikać zdjęcia tzw. do dokumentów, ponieważ ono nas pokazuje raczej bardziej niekorzystnie. Na zdjęciu należy się uśmiechnąć, ponieważ to od razu buduje wizerunek pozytywnej i sympatycznej osoby. CV powinno być krótką, ale bardzo ciekawą historią o nas. Rekrutacji nie wygrywają najlepsi, wygrywają właśnie ci, którzy się dobrze zaprezentują, pokażą pracodawcy, co mogą dla niego zrobić, czyli przemówią do niego językiem korzyści.
(cała rozmowa do posłuchania)