Naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN zakładali nadajniki kumakom, śledzili nadawany przez nie sygnał i odkryli tajemnice ich nocnego życia. W swoich badaniach skorzystali z techniki telemetrii radiowej, wyposażając płazy w niewielkie nadajniki. Śledzili je w dzień i w nocy, przy użyciu anten o różnym zasięgu. Za każdym razem naukowcy odnotowywali przy pomocy GPS dokładną lokalizację namierzanego kumaka oraz zajmowane przez niego mikrosiedlisko. Przebadali wzorce przemieszczania się kumaka  w dolinie rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim.

Kumak górski  to niewielki płaz, którego w Polsce można spotkać w rejonach górskich i na pogórzu. Dzięki maskującemu ubarwieniu grzbietu, w którym dominują barwy szare, popielate i oliwkowe – niełatwo go wypatrzeć w środowisku naturalnym. Jednak na jego stronie brzusznej może zaskoczyć deseń mocno kontrastujących ze sobą jaskrawożółtych i ciemnych plam.
Dzięki telemetrii odkryto, że kumaki kryją się m.in. w szczelinach gruntu, norach gryzoni, wśród bujnej roślinności czy w ściółce. Jednak ku dużemu zaskoczeniu dość często naukowcy namierzali je również… w żołądkach zaskrońców zwyczajnych.

Z Małgorzatą Łaciak i prof. Pawłem Adamskim z IOP PAN rozmawiała Ewa Szkurłat