Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Skarby Małopolski #4 - Biecz: "Mały Kraków", Piernik Kasztelański, karate

Pora na "wschodnią bramę Małopolski", czyli Biecz. W audycji Skarby Małopolski zabraliśmy naszych słuchaczy na wieżę ratuszową. Z wysokości 56 metrów opowiedzieliśmy o tym, dlaczego Biecz nazywany jest "małym Krakowem". Sprawdziliśmy też, co można znaleźć w kolekcji Muzeum Ziemi Bieckiej i pospacerowaliśmy wałami. Z jednej strony rzeka Ropa, a z drugiej - mury Szpitala Świętego Ducha czy Kolegiata Bożego Ciała. Z nami musi być też smacznie! Podejrzeliśmy proces wypiekania Piernika Kasztelańskiego, który od lat kojarzy się z tym miastem. W szczycie popularności w latach 80. i 90. można go było kupić nawet w Gdańsku. Z kolei członkowie Koła Gospodyń i Gospodarzy z Biecza pouczyli nas, jak w kuchni wykorzystać naturalną moc ziół.

Turystyka


Wieża ratuszowa w Bieczu


Wieża ratuszowa wznosi się na wysokość 56 metrów. Dawniej z wieży trębacz odgrywał hejnał. Być może właśnie dlatego Biecz nazywany jest  "Małym Krakowem". O widokach na panoramę okolic, którą zobaczymy z wieży ratuszowej, nie wspomnimy... bajka!
Posłuchaj rozmowy z Kacprem Ochwatem z Muzeum Ziemi Bieckiej
Turystyka w Bieczu

Jakie są uroki Biecza, którego zaletą jest to, że na małej przestrzeni jest bardzo dużo zabytków? Jak ważny dla Biecza był powrót pociągów? Tak, dla niektórych może być to absurdalne, ale jeszcze 2 lata temu przez Biecz i Ziemię Gorlicką nie przejeżdżał żaden pociąg. Teraz można udać się nim w Bieszczady, czy do Krakowa. Czy jest również powrót tego "plecakowego" turysty podróżnika?
Posłuchaj rozmowy z burmistrzem Biecza, Mirosławem Wędrychowiczem Mirosław Wędrychowicz. / fot:  Damian Radzaik

Mirosław Wędrychowicz. / fot: Damian Radzaik

Muzeum Ziemi Bieckiej

Muzeum to zdecydowana perełka, której nie może ominąć żaden turysta. Znajdziemy tam kawał historii. Od apteki, przez stare księgi, do różnego rodzaju narzędzi używanych w dawnych czasach. Również tych używanych przez samego Kata.
Posłuchaj rozmowy z Pawłem Kocańdą, dyrektorem Muzeum Ziemi Bieckiej Paweł Kocańda, fot. Damian Radziak

Paweł Kocańda, fot. Damian Radziak

Rzeka Ropa
Wały wzdłuż brzegów rzeki Ropy to podobno ulubiona trasa spacerowa mieszkańców Biecza. Po lewej stronie rzeka Ropa, a po prawej mury szpitala Świętej Jadwigi Królowej, widniejący w oddali ratusz oraz Kolegiata Bożego Ciała. Może też zadbać o tężyznę fizyczną na siłowni pod chmurką.
Posłuchaj rozmowy z Urszulą Jedlińską-Misiołek, kustoszem Muzeum Ziemi Bieckiej
Kulinaria

Piernik Kasztelański

Piernik Kasztelański od lat kojarzył się Bieczem. Szczyt popularności to lata 80. i 90. Piernik można było kupić nawet w Gdańsku. Kilkadziesiąt lat temu wypiekany był w Wytwórni Pieczywa Cukierniczego Kasztelanka w Bieczu. Zakład od dawna nie istnieje, za to piernik przetrwał.
Posłuchaj rozmowy z Iwoną Rudek, współwłaścicielką firmy "Piekarnie Polskie"
Siła aromatów i smaku ziół

Przedstawicielka Koła Gospodyń i Gospodarzy z Biecza Lucyna Przybycień opowiedziała słuchaczom Radia Kraków o smakołykach, jakie wspólnymi siłami tworzą Panie. Zdradziła, że w tym wszystkim jest aromatu i smaku ziół. Posłuchajcie!
Posłuchaj rozmowy z Lucyną Przybycień z Koła Gospodyń i Gospodarzy z Biecza Lucyna Przybycień. / fot: Damian Radziak

Lucyna Przybycień. / fot: Damian Radziak

Bezpieczne wakacje

Gośćmi Radia Kraków byli Janusz i Mariola Mrozek, członkowie Automobilklubu Bieckiego. Rozmawialiśmy o tym, że edukować trzeba od najmłodszych lat.
Posłuchaj rozmowy z Mariolą i Januszem Mrozkami Mariola Mrozek. / fot: Damian Radziak

Mariola Mrozek. / fot: Damian Radziak

Janusz Mrozek. / fot: Damian Radziak

Janusz Mrozek. / fot: Damian Radziak

Sport i rekreacja

Karate

Na Ziemi Gorlickiej jest bardzo prężnie działający ośrodek prowadzący kursy karate dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2014 roku zawodniczka trenowana przez senseia Leszka Ptaka (posiada czarny pas i czwarty DAN stopień mistrzowski) zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Europy Kyokushin.
Posłuchaj rozmowy z senseiem Leszkiem Ptakiem
Wiertmet Libusza

Na Ziemi Gorlickiej działa także prężnie Uczniowski Klub Sportowy Wiertmet Libusza. Dzieci doskonale wiedzą, jak aktywnie spędzać wolny czas. Piłka ręczna to sama radość!
Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Bajorekiem Wojciech Bajorek. / fot:  Damian Radziak

Wojciech Bajorek. / fot: Damian Radziak

Muzyka

Jeśli Biecz, to Paweł Szczepanik i Kromer Festival Biecz.
Paweł Szczepanik, fot. Damian Radziak

Paweł Szczepanik, fot. Damian Radziak

Posłuchaj rozmowy z Jakubem Gucikiem, wiolonczelistą Jakub Gucik, fot. Damian Radziak

Jakub Gucik, fot. Damian Radziak

Posuchaj rozmowy z pianistą Oskarem Cenkierem
Autor:
Maciej Wodziński

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię