O odpowiedzialności za własne cztery lub dwa "kółka" przypomina podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji:

- Właściciel lub posiadacz pojazdu odpowie chociażby za dopuszczenie do prowadzenia pojazdu osoby bez wymaganych uprawnień. Wtedy mandat wyniesie 300 zł. Wykroczeniem będzie również pozwolenie na kierowanie osobie, która znajduje się w stanie po użyciu alkoholu albo podobnie działającego środka. Wówczas mandat karny jest wymierzany na ogólnych zasadach - od 20 do 500 zł.

To nie wszystko! Kara zostanie wymierzona także wtedy, gdy udostępnimy pojazd, który nie posiada dokumentów stwierdzających dopuszczenie go do ruchu, albo gdy udostępnimy go do celów niezgodnych z przeznaczeniem.

- Możemy ponieść odpowiedzialność również za to, że nie będziemy w stanie wskazać na żądanie uprawnionego organu - policji, ITD, straży miejskiej - komu powierzyliśmy pojazd do kierowania albo używania w oznaczonym czasie. To jest ten przypadek, z którego są karani właściciele pojazdów, które nie potrafią wskazać chociażby tych osób, które popełniają wykroczenia zarejestrowane na fotoradarach - dodaje podinsp. Dymura.

Kiedy więc otrzymają Państwo list z fotografią zrobioną przez fotoradar i prośbę o wskazanie osoby kierującej sfotografowanym samochodem, to trzeba będzie sięgnąć pamięcią wstecz, spojrzeć prawdzie w oczy i... podać dane kierowcy.

Tego wymaga od nas kodeks wykroczeń.


Mateusz Żmija