Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przed Horyzontem. Specjalne wydanie z 51. Karnawału Góralskiego

Na horyzoncie Tatry, a przed nami rozświetlony, rozegrany skrzypkami i dudniący przytupem Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. To tu, po raz 51, zjechali górale z różnych stron Polski. Karnawał Góralski nazywany jest na Podhalu najdłuższą nocą w roku. Nieprzespaną nocą, dodajmy, bo na odpoczynek szkoda czasu. Konkurs kolędniczych grup, błyskanie ciupag w zbójnickich przysiadach i wyskokach, nuty wierchowe, ozwodne, krzesane…

Spotkanie z gospodarzem

Zaczęliśmy od osoby, która bawi na Góralskim Karnawale od urodzenia. Do naszego mobilnego studia przybył gospodarz Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy" Bartłomiej Koszarek, etnolog, regionalista, multiinstrumentalista.

Posłuchaj rozmowy z Bartłomiejem Koszarkiem Bartłomiej Koszarek. / fot: Piotr Korczak

Bartłomiej Koszarek. / fot: Piotr Korczak

Droby

Na Góralskim Karnawale byliśmy od czwartku. Festiwal rozpoczął się tradycyjną, widowiskową paradą. Pochód otwierali najmłodsi górale na kucykach, za nimi ci starsi na nieco większych koniach. Następnie jechały zaprzęgi konne. Niektórzy grali i śpiewali. Tak rozgrzewali się przed swoimi występami. Festiwal w Bukowinie Tatrzańskiej skupia jednak nie tylko tutejszych górali. W konkursie kolędników biorą udział artyści nie tylko z Małopolski. Niektórzy uczestnicy parady wyglądali lekko przerażająco w czymś w stylu futrzanego kaptura zakrywającego także twarz i z wywieszonym jęzorem.

Posłuchaj o Drobach fot: Piotr Korczak

fot: Piotr Korczak

Przesłuchania

Jak wyglądają przesłuchania grup kolędniczych? Mniej więcej co 20 minut na scenę wychodzi kolejna grupa z gwiazdą, turoniem i innymi akcesoriami. Gościem w studiu Radia Kraków był Benedykt Kafel - etnograf, juror Góralskiego Karnawału od 1977 roku.

Posłuchaj rozmowy z Benedyktem Kaflem Benedykt Kafel. / fot: Piotr Korczak

Benedykt Kafel. / fot: Piotr Korczak

Taniec zbójnicki

Nieodłącznym elementem Góralskiego Karnawału jest zbójnicki taniec. W jakim wieku się najlepiej tańczy zbójnickiego? Czy zbójnicki wymaga dojrzałości? Czy wymaga dojrzałości psychicznej albo długich ćwiczeń? Czy najważniejsze są nogi? Czy współcześni tancerze chodzą na siłownię, czy taniec im wystarcza? Na te pytania odpowiedział Stanisław Trebunia-Tutka - folklorysta i tancerz, człowiek, który na zbójnickim zdarł kierpce.

Posłuchaj rozmowy Stanisław Trebunia-Tutka. / fot: Piotr Korczak

Stanisław Trebunia-Tutka. / fot: Piotr Korczak

Konferansjerzy

Góralski Karnawał bez konferansjera mógłby się zmienić w chaos. To fucha szarpiąca nerwy? Czy komuś się zdarzyło, że musiał wystąpić zamiast jakiejś grupy, bo ktoś nie dojechał? Z takimi pytaniami zmierzyli się Joanna Łapka i Janusz Łukaszczyk "Kołoc".

Posłuchaj rozmowy Joanna Łapka i Janusz Łukaszczyk

Joanna Łapka i Janusz Łukaszczyk "Kołoc". / fot: Piotr Korczak

Mali Wiyrchowianie

Karnawał Góralski jest dla wszystkich, niezależnie od wieku. Tańczą starsi, tańczą młodsi. Przy Domu Ludowym w Bukowinie działa zespół Mali Wiyrchowianie, którzy tradycyjnie już razem z organizatorami otwierali kolejną edycję tego festiwalu folkloru.

Posłuchaj Małych Wiyrchowian fot: Piotr Korczak

fot: Piotr Korczak

Niezwykłe stroje

Na Karnawale trzeba się oczywiście pokazać. Góral musi się wyszykować! Rafał Nowak szyje męskie stroje regionalne. W swojej pracowni w Kasinie Wielkiej realizuje zamówienia dla górali zagórzańskich, podhalańskich, lachów szczyrzyckich czy górali śląskich.

Posłuchaj co mówi Rafał Nowak fot: Marek Lasyk

fot: Marek Lasyk

XII Zimowa Krajowa Wystawa Owczarków Podhalańskich

Przy okazji Góralskiego Karnawału odbywa się XII Zimowa Krajowa Wystawa Owczarków Podhalańskich. To pies do pokazywania się czy do ciężkiej roboty? Czy podhalany są 24 godziny na dobę w pracy? Czy wesołe usposobienie im w tym pomaga? Dowiedzieliśmy się także, jaka jest rola owczarka podhalańskiego na hali.

Posłuchaj rozmowy o owczarkach podhalańskich fot: Piotr Korczak

fot: Piotr Korczak

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię