Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Pierwsza w Polsce wirtualna galeria sztuki

Modele 3D dostępne w galerii zostały odtworzone metodą fotogrametrii na podstawie zdjęć prawdziwych obiektów. W zależności od kształtu dzieła do jego odwzorowania wykorzystano od 80 do nawet 200 pojedynczych zdjęć.

Wirtualna galeria sztuki

Pierwszą w Polsce wirtualną galerię sztuki stworzył student Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Po założeniu gogli odbiorcy przenoszą się do stworzonej od zera, nieistniejącej w realnym świecie, wirtualnej przestrzeni, w której  zaprezentowano ponad 140 eksponatów. Zbiór składa się z rzeźb drewnianych i kamiennych, płaskorzeźb, obrazów oraz figurek porcelanowych.  Użytkownicy prócz swobodnego poruszania się po galerii, mogą dodatkowo wchodzić w interakcję z eksponatami – podnosić je, obracać, a także dowiedzieć się więcej dzięki nagraniom audio. 'Najtrudniej było sfotografować porcelanowe figurki, bo odbicia światła zniekształcały obraz" - mówi Grzegorz Lipski – student informatyki stosowanej na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH. Autorem wszystkich zaprezentowanych prac jest lokalny artysta i jednocześnie sąsiad studenta, Zygmunt Niewiadomski.

Aplikacja wirtualnej galerii sztuki , jako praca inżynieska, została zaprojektowana na autonomiczne gogle VR Oculus Quest. Pliki instalacyjne wraz z instrukcją instalacji można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej projektu: www.wirtualna-galeria.pl .

Audycję przygotowała Ewa Szkurłat

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię