|
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pierwsza w Polsce pracownia wibroterapii powstała na krakowskiej AWF

Dziewięć stanowisk do naukowych eksperymentów, regał z modułami do ćwiczeń i muzyka relaksacyjna w tle. Na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie powstała pierwsza Polsce Pracownia Wibroterapi Oscylacyjno-Cykloidalnej. Pomieszczenie o powierzchni 35 metrów kwadratowych posłuży w pierwszej kolejności do prowadzenia obserwacji naukowych - zaznacza prodziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu dr Tomasz Pałka w rozmowie z Joanną Gąską.

Posuchaj rozmowy z prodziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu AWF w Krakowie drem Tomaszem Pałką

fot. materiały prasowe/ vitberg.pl

Wibroterapia poprawia krążenie i pomaga w rehabilitacji organizmu a także polepsza wyniki trenigów. - Eksperymentalnie stosowana jest również jako wsparcie w leczeniu nowotworów i przy zabiegach wybudzania pacjentów ze śpiączki farmakologicznej - wyjaśnia dr Tomasz Pałka.
 
Aktualnie realizowane są pilotażowe programy badawcze a ich wyniki wskażą nowe kierunki badań. Stworzenie i wyposażenie nowoczesnego zaplecza do tych celów daje podstawę nie tylko do kontynuowania projektu ale w znaczący sposób go umożliwi, dzięki czemu Uczelnia może wnieść znamienny wkład w rozwój rodzimej wibroterapii - zaznczają twórcy pracowni. Naukowcy krakowskiej AWF czekają na rozstrzygnięcie konkursu i grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju opiewający na sumę, bagatela, 2 milionów złotych. Projekt ma być prowadzony przez dwa lata.

 

 

 

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze

 

80%
20%