Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Potańcówka to pretekst

Potańcówki dla seniorów w Centrum Kultury Podgórza mają na celu aktywizację osób starszych, ale nie tylko. Są one także pretekstem do spotkania się z drugim człowiekiem. - Ważne jest, aby mieć powód, dla którego mogę wyjść z domu. Jednym z tych powodów są potańcówki. Gośćmi audycji Przed hejnałem były Elżbieta Kois-Żurek, dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK oraz Karolina Opatowicz, kierowniczka Działu Organizacji Imprez i Edukacji w Centrum Kultury Podgórza.

Fot. Centrum Kultury Podgórza

Fot. Centrum Kultury Podgórza

Jest to taka mobilizacja do życia, zajęcia się sobą.

Przede wszystkim ważne jest, aby mieć powód, dla którego mogę wyjść z domu. Jednym z tych powodów są potańcówki dlatego tak chętnie miasto, to współorganizuje i wspiera finansowo. Myślę, że niezależnie od zmian, które nadejdą niebawem w mieście, nadal te zadania będą realizowane.

Potańcówka jest dobrym punktem wyjścia. Zapytałem Pani Karoliny od kiedy Centrum Kultury Podgórza organizuje potańcówki i usłyszałem, że od zawsze.

Tak, potańcówki organizujemy od zawsze. Przez to, że organizujemy je od zawsze, to znamy te osoby, które chętnie przychodzą. Nie oznacza to, że nie przychodzą nowe osoby, bo właśnie dzięki temu, że mamy wsparcie finansowe Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, które nam umożliwiło taką regularną działalność potańcówkową, nowe osoby dowiadują się tych wydarzeniach. Są one organizowane nie tylko w siedzibie głównej, która mieści się w Starym Podgórzu, ale też w naszych filiach - w Klubie Tyniec, w Dworze Czeczów, w Klubie Skotniki czy w Klubie Rybitwy. Jesteśmy bardzo blisko osób, które chcą przyjść tańczyć. Znamy te potrzeby od osób, które przychodzą. Dla nich jest ważne, żeby przyjść, ładnie się ubrać. Panie jak pobierają wejściówkę, już nam mówią, w co się ubiorą, jakie mają plany. Naprawdę to działanie jest bardzo ważne.

W czasie potańcówki można spotkać się i porozmawiać. Co jeszcze się tam dzieje?

Ze względu na to, że mamy fantastycznych prowadzących, to nie tylko tańczy się do muzyki, która jest puszczana z głośników. Nam by się wydawało, że seniorzy na przykład chcą wracać do muzyki młodości, ale wcale tak nie jest. Oni chcą tańczyć do współczesnej muzyki i ona ich bardzo aktywizuje. Poza samym tańczeniem czy śpiewaniem, bo też są takie elementy karaoke podczas potańcówek, są horoskopy, historie sercowe opowiadane przez panią prowadzącą. Dużo jest dodatkowych elementów. Są konkursy na przebrania, ponieważ potańcówki mają różne tematy. Tydzień temu była potańcówka retro i rzeczywiście te stroje nawiązujące do takich klimatów się pojawiały. Bardzo dużo się dzieje. Ważne jest, aby te osoby zaktywizować i związać z tym wydarzeniem, by czuły się jego częścią i chciały do nas wracać i żeby zapraszały swoich znajomych, kolegów, koleżanki.

(cała rozmowa do posłuchania)

Autor:
Grzegorz Bernasik

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię