Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Ponad 2 tys. terytorialsów w najbliższy weekend otrzyma wezwanie do natychmiastowego stawienia się w jednostkach wojskowych

- Certyfikacja będzie prowadzona w ramach programu n CREVAL (Combat Readiness Evaluation) według kryteriów Sojuszu Północnoatlantyckiego - wyjaśnia dowódca małopolskiej brygady płk Marcin Siudziński. Chodzi o weryfikację gotowości bojowej piątego rodzaju sił zbrojnych, przegląd procedur dowodzenia na wypadek wojny oraz sprawdzenie frekwencji. Certyfikacja będzie prowadzona również w innych brygadach WOT, w całej Polsce. O ocenę gotowości bojowej i sytuację żołnierzy na granicy pytała Joanna Gąska.

fot. Daniel Gromala

Proces oceny zdolności do wykonywania zadań przez Wojska Obrony Terytorialnej przeprowadzany zostanie w oparciu o normy ujęte w dokumencie Forces Standards Volume VII Combat Readiness Evaluation of Land HQs and Units (CREVAL,  które opracowane zostały na potrzeby standaryzacji działań sił zbrojnych państw członkowskich NATO. 

W ramach certyfikacji audytorzy sprawdzą:

- procentowy stan ukompletowania stanem osobowym i wyszkolenie żołnierzy, na poziomie zapewniającym realizację zadań;

- procentowe ukompletowanie zasadniczym sprzętem wojskowym oraz sprawność tego sprzętu;

- poziom zapasów taktycznych, które powinny zapewnić osiągnięcie założonej kategorii gotowości bojowej i realizację zadań.

W ramach prowadzonej certyfikacji sprawdzone będzie także stawiennictwo całego stanu osobowego Wojsk Obrony Terytorialnej w trybie natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach, po ogłoszeniu alarmu. Sprawdzany będzie również sprzęt i uzbrojenie jakim dysponują Wojska Obrony Terytorialnej - informuje Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej na swojej stronie. 

Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię